چرا داشتن استراتژی بازاریابی الزامی است؟

digital strategy

برای اینکه یک استراتژی بازاریابی دیجیتال ایجاد کنید، از کجا شروع می کنید؟ این یک چالش مشترک برای بسیاری از افراد در مشاغل مختلف است. زیرا با گستره دانش در زمینه دیجیتال مارکتینگ اکثرا می دانند که کانال های دیجیتال و مویابل تا چه حد برای جذب و حفظ مشتری حیاتی هستند. با این حال برنامه یکپارچه ای برای رشد و جذب موثر مخاطبان خود ندارند!


بنابراین از 10 مشکلی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت، رنج می برند و متاسفانه در مقابل رقبا شکست می خورند.بیشتر بدانید:

هفت دلیل عدم رسیدن به اهداف

چگونه از فناوری وب در بازار رقابتی بهره ببریم؟

مزایا و معایب تجارت الکترونیک

دلایل لزوم وبسایت برای انواع کسب و کارها◊ چالش های ایجاد استراتژی بازاریابی دیجیتال کدامند؟


▪ یک چالش مشترک این است که از کجا شروع به تهیه برنامه بازاریابی دیجیتال کنیم.


معمولا این ترس وجود دارد که مدیران فکر می کنند برای ایجاد استراتژی نیاز به انتخاب گستره وسیعی از ابعاد زمانی و امکانات و ابزارهاست. در حالی که بزرگان بازاریابی دیجیتال معتقدند که برنامه ریزی ناب بهترین نتیجه را می دهد.


یک استراتژی خوب را می توان به بهترین وجه در دو یا سه برگه A4 در جدول پیوند دهنده استراتژی های بازاریابی دیجیتال به اهداف کلی و در طبقات مختلف خلاصه کرد.


ما توصیه می کنیم یک برنامه دیجیتال ناب بر اساس برنامه ریزی 90 روزه ایجاد کرده تا بتوانید آن را به سرعت برای جلب توجه مخاطبان تان اجرا کنید.▪ چالش دیگر دامنه گسترده و مقیاس بازاریابی دیجیتال است.


بسیاری از تکنیک های عالی بازاریابی دیجیتال از جمله جستجو، بازاریابی شبکه های اجتماعی و ایمیل وجود دارند تا تجربه بازاریابی دیجیتال وب سایت شما را بهبود بخشند. بازاریابی دیجیتال نشان می دهد که چگونه با استفاده از چارچوب برنامه ریزی می توان تعداد قابل کنترل تری از فعالیت های بازاریابی دیجیتال را تعریف کرد که سفر کامل مشتری را پوشش دهد.


در داخل هر تکنیک بازاریابی دیجیتال بسیاری از تاکتیک های دقیق وجود دارد که برای موفقیت مهم هستند. بنابراین باید ارزیابی و اولویت بندی شوند. به عنوان مثال محتوای پویا برای اتوماسیون ایمیل، شخصی سازی وب سایت، محتوای برنامه ریزی شده، هدف گذاری مجدد و غیره.این مطالب نیز به شما کمک خواهند کرد:

شش استراتژی مورد نیاز برای بازاریابی دیجیتال

استراتژی فروش و جذب مشتری

پنج سطح بازاریابی دیجیتال و فرایند فروش


digital marketing

◊ دلایل لزوم داشتن استراتژی بازاریابی


1. بدون استراتژی بازاریابی، بی جهت هستید.

بسیاری از شرکت های فاقد استراتژی دیجیتال هدف استراتژیک مشخصی را برای آنچه می خواهند از طریق کسب مشتری جدید یا ایجاد روابط عمیق تر با مشتریان موجود داشته باشند، ندارند.


اگر شما هم اهداف مشخصی برای بازاریابی دیجیتال خود ندارید، احتمالا به این دلیل است که منابع کافی برای رسیدن به اهداف تان را محیا نمی کنید و سعی نمی کنید از طریق تجزیه و تحلیل به ارزیابی شرایط فعلی خود بپردازید. بیشتر بدانید:

نگرش بازاریابی و تاثیر آن در کسب و کارها2. بدون استراتژی دیجیتال، مخاطبان آنلاین یا سهم بازار خود را نخواهید شناخت.

اگر تا امروز به این موضوع فکر نکرده اید، بنابراین تقاضای مشتری را برای خدمات آنلاین دست کم گرفته اید. حتی مهم تر از این، بازار آنلاین خود را هم درک نکرده اید!


با انواع گزینه های ارتباطی بازاریابی می توانید به مشخصات مشتریان، رفتار خرید آنها، رقبا و انواع پیشنهادات دسترسی داشته باشید. ابزارهای بسیار خوبی از سیستم عامل های دیجیتال در دسترس هستند که با استفاده از آنها می توانید از سطح تقاضای مشتری مطلع شوید. 


توصیه می کنیم با استفاده از برنامه ریز کلمات کلیدی Google یک تجزیه و تحلیل کامل انجام دهید تا متوجه شوید که چطور می توانید مخاطبان هدف را به سمت وبسایت خود سوق دهید. بیشتر بدانید:

انواع خریداران آنلاین کدامند؟

افزایش فروش آنلاین با استفاده از ترفندهای کوچک

دلایل انصراف کاربران از فرایند خرید آنلاین
3. سهم رقبای موجود و تازه کار را با داشتن استراتژی بازاریابی به دست می آورید.

اگر منابع کافی را به بازاریابی دیجیتال اختصاص ندهید یا از رویکردی موقت و بدون استراتژی های مشخص استفاده کنید، رقبا قطعا از شما پیشی خواهند گرفت و سهم دیجیتال مارکتینگ شما را خواهند خورد!4. بدون استفاده از استراتژی بازاریابی، شما پیشنهادهای ارزشمند آنلاین را از دست خواهید داد.

یک پیشنهاد ارزشمند آنلاین مشتری که کاملا مشخص شده باشد و متناسب با انواع شخصیت های مشتریان هدف باشد، به شما کمک می کند خدمات آنلاین خود را بهبود بخشیده و مشتریان فعلی و جدید را به تعامل اولیه و وفاداری ترغیب کنید.


توسعه استراتژی بازاریابی محتوای رقابتی برای بسیاری از سازمان ها یک رکن کلیدی است؛ زیرا محتوا همان چیزی است که مخاطبان شما را از طریق کانال های مختلف مانند جستجو، شبکه های اجتماعی، بازاریابی از طریق ایمیل و وبلاگ پیدا می کنند.

بیشتر بدانید:

بازاریابی محتوایی چیست؟

چطور از محتوای کاربر در بازاریابی نوین استفاده کنیم؟

پنج قانون بازاریابی محتوایی

5. بدون استراتژی بازاریابی، مشتریان آنلاین خود را به اندازه کافی نمی شناسید.

اغلب گفته می شود که بازاریابی دیجیتال "قابل اندازه گیری ترین رسانه" است. اما Google Analytics و موارد مشابه فقط حجم بازدیدها و نه احساس آنها و آنچه بدان فکر می کنند را برای شما بازگو خواهند کرد.


شما باید از اشکال دیگر ابزار بازخورد کاربران وب سایت برای شناسایی نقاط ضعف خود استفاده کرده و سپس آنها را برطرف کنید.خواندن این مطالب خالی از لطف نیست:

گوگل آنالیز چیست و چه کاربردی دارد؟

آنچه که باعث کسب امتیاز منفی از گوگل می شود

موتورهای جستجوگر گوگل و نحوه کارکرد آنها


digital marketing1

6. در صورتی که استراتژی بازاریابی ندارید، نه تنها یکپارچه نیستید بلکه کاملا متلاشی هستید.

انجام کلیه فعالیت های بازاریابی دیجیتال بسیار معمول هستند. می توان پکیج های مختلف بازاریابی دیجیتال را به تنهایی اجرا کرد اما مسلما از تاثیر کمتری برخوردار خواهد بود. 


همه موافقند که رسانه های دیجیتال وقتی با رسانه های سنتی و کانال های پاسخ گویی ادغام شوند، بهترین عملکرد را دارند. ما همیشه تهیه یک استراتژی بازاریابی دیجیتال یکپارچه را توصیه می کنیم و پس از اتمام تحولات دیجیتال، فعالیت های بازاریابی دیجیتال به عنوان معمول بخشی از برنامه بازاریابی و بخشی از تجارت شما خواهد بود.7. بدون داشتن یک برنامه دیجیتال، منابع کافی و مهارت های لازم برای رشد را نخواهید داشت.

وجود منابع کافی به برنامه ریزی و اجرای بازاریابی الکترونیکی کمک خواهد کرد و به احتمال زیاد کمبود مهارت های خاص بازاریابی الکترونیکی، باعث عدم پاسخگویی موثر به تهدیدهای رقابتی خواهد شد. 8. شما با کپی کردن منابع و بدون داشتن استراتژی، پول و وقت خود را هدر می دهید.

حتی اگر منابع کافی داشته باشید ممکن است پول و وقت تان هدر رود. این امر به خصوص در شرکت های بزرگ تر بیشتر مشاهده می شود که در آنها تیم دیجیتال مارکتینگ ابزارهای مختلفی را خریداری می کنند یا از نمایندگی های مختلفی برای انجام کارهای مشابه بازاریابی آنلاین استفاده می کنند.9. بدون بازاریابی دیجیتال آنقدر چالاک و فرز نیستید که بتوانید عقب نمانید و حتی جلوتر از بقیه قرار بگیرید.

اگر به برترین مارک های آنلاین مانند آمازون، دل، گوگل، تسکو، زاپوس نگاه کنید، همه آنها پویا و فعال هستند. به طور مداوم در حال بررسی و آزمایش روش های جدید برای به دست آوردن مخاطبان بالقوه و یا حفظ مشتریان و مخاطبان آنلاین خود هستند.10. بدون بازاریابی دیجیتال شما در مسیر بهینه سازی مارکتینگ خود نخواهید بود.

هر شرکتی که دارای یک وبسایت باشد، دارای تجزیه و تحلیل خواهد بود، اما بسیاری از مدیران ارشد چنین تیم هایی را در مجموعه خود ندارند یا زمان لازم برای بررسی و عمل را به آنها نمی دهند. 


هنگامی که یک استراتژی شما را قادر می سازد اصول را به درستی به دست آورید، می توانید به پیشرفت مستمر جنبه های اصلی مانند بازاریابی از طریق جستجو، تجربه کاربری، ایمیل و بازاریابی شبکه های اجتماعی بپردازید.بنابراین این 10 مشکل اصلی اغلب شرکت ها است که می توان با یک استراتژی کاملا مبتنی بر فکر و استدلال از بروز آنها جلوگیری کرد. و اما خبر خوب این است که دلایل قدرتمندی برای ایجاد یک استراتژی دیجیتالی و تغییر شکل بازاریابی شما وجود دارد که می توانید برای اقناع همکاران و مشتریان خود از آنها استفاده کنید. بیشتر بدانید:

بازاریابی دیجیتال و راهبردهای بازسازی آن

طراحی مراحل فروش به کمک استراتژی محتوا

تفاوت بین بازاریابی دیجیتال و بازاریابی آنلاین چیست؟

پنج استراتژی بازاریابی دیجیتال برای رستوران ها

انتهای مقاله/

ده دلیل برای داشتن استراتژی دیجیتال مارکتینگآخرین تاریخ به روزرسانی: 1399/11/22سپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

logo-samandehi

درباره آسان پن

با ما در تماس باشید

آدرس: شیراز، چهارراه ریشمک، ساختمان امیرکبیر، واحد 4

تلفن: 38393142-071