پنج سطح بازاریابی دیجیتال و فرآیند فروش

Digital marketing levels and sales process

از طریق ایجاد تعامل با مشتریان اینترنتی بالقوه با بکارگیری فرایند فروش موفق، می توان اینگونه مخاطبان را به سمت مشتریان دائمی و وفادار هدایت کرد. اما چگونه می توان به این مهم دست یافت؟

این کار نیازمند پیروی از یک فرایند پنج مرحله ای در استراتژی بازاریابی دیجیتالی است. شما با ایجاد یک فرایند فروش آنلاین و با بکارگیری این پنج مرحله می توانید اعتماد و اطمینان را در مخاطب ایجاد کرده و به اهداف بازاریابی خود نزدیک و نزدیک تر شوید. 

هر شخصی که روانشناختی علم بازاریابی را مطالعه کرده باشد به خوبی به این نکته واقف است که برخی نیازهای روحی وجود دارد که مشتری در صورت برآورده شدن آن نیازها مایل به خرید محصول و یا استفاده از خدمات می شود.

شمایی که یک محصول و یا سرویسی را برای فروش و ارائه به مشتری در اختیار مخاطبان قرار می دهید باید بدانید که در تماس با درد و نیاز مشتری بالقوه خود هستید و باید بتوانید احساس و نیاز او را درک کرده تا بتوانید وی را جذب کنید. 


گام هایی وجود دارد که می توانید آن را به طور موثر انجام دهید و در پاسخ شاهد روند فروش موفقیت آمیز در دنیای مجازی باشید. به همین دلیل استراتژی بازاریابی دیجیتالی یک ضرورت است نه پیشنهاد.

پنج سطح فرایند فروش بر مبنای یکدیگر متجلی می شوند و در نتیجه استراتژی بازاریابی که به درستی انجام شده باشد به وضوح تمام پنج سطح را از طریق وبسایت، نمایش می دهد.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که اهداف بازاریابی دیجیتال واقع بینانه و قابل دستیابی برای خود اتخاذ کنید. این انتخاب درست به شما در تمامی مراحل کمک خواهد کرد و میزان تاثیرگذاری بر مخاطبان را افزایش داده و بنابراین روند روبه موفقیت فروش برای شما ادامه پیدا خواهد کرد. 


حال با این توضیحات به سراغ پنج مرحله اساسی خواهیم رفت و با هم آنها را بررسی کرده تا درک بهتر و بیشتری از نحوه قرار دادن این اصول در کسب و کار را بیاموزیم.


سطح 1: بازاریابی / بازبینی

بازبینی نتیجه بازاریابی شماست. شما می توانید با بهینه سازی موتورهای جستجو، پرداخت به ازای هر کلیلک و یا تبلیغاتی که مردم را به سمت سایت شما جذب می کنند؛ باعث ایجاد یک ترافیک هدفمند در فروشگاه مجازی خود شوید. زمانیکه بازدیدکننده گان در وبسایت شما مشغول هستند، مسئولیت شما ارائه پیشنهاد فروش منحصر به فرد برای آنان است. آیا از USP خود مطمئن نیستنید؟ اگر اینطور است سوالات زیر را بپرسید:

• حقیقت واضح در بازار که محصول یا خدمات شما پر و زیاد شده است، چیست؟

• چه چیزی در کسب و کار شما نسبت به دیگران مجزا است و سرویس ها و خدمات شما را جذاب می کند که باعث می شود بیزنس شما از بقیه فاصله بگیرد؟سطح 2: ایجاد اعتبار و اعتماد

کسب اعتماد در هر بیزنسی در گرو تعامل انسان ها با هم به وجود می آید. همانطور که وقتی افراد در خیابان با هم برخورد می کنند یا بهم کمک می کنند اولین کلام آنها سلام به یکدیگر است؛ در بیزنس هم همینطور است. حال به این فکر کنید که چگونه می توانید همان اعتبار و اعتماد را به طور واقعی در کار خود ایجاد کنید؟ 

من فکر می کنم شما شگفت زده خواهید شد زمانی که متوجه شوید، عناصری که طراحی و توسعه وبسایت شما را احاطه کرده اند، اعتماد و اعتبار را ایجاد می کنند.

Credit and Trust in Internet Sales

مخاطب شما به طور ناخودآگاه اعتبار شما را با ذکاوت و هوش خود از طریق سوال های زیر بررسی می کند:

• آیا این وبسایت نگاه و احساسی همانند یک شرکت مشروع دارد؟

• آیا این سایت قابل اعتماد است؟

• چقدر سریع دانلود می شود و آیا تصاویر یا لینک های شکسته ای در آن وجود دارد؟

• آیا می توانم مسیر خود را از طریق سایت با استفاده از راهنمایی هایی که ارائه شده است پیدا کنم یا خیر؟

• کپی در این سایت چگونه است؟

• آیا این وبسایت قدرتمند است، آیا مرا به خود جلب می کند یا آشکار است که هیچ تایم باارزشی برای نوشتن و طراحی آن گذاشته نشده است؟

• آیا اشتباهات املایی و دستوری در آن وجود دارد؟

• آیا تصاویری که در وبسایت است، من را به خود جلب می کنند یا منحرف و بی ربط هستند؟

• آیا می توانم اطمینان و سیاست های حفظ حریم خصوصی شرکت را به آسانی پیدا کنم؟

• درباره پشتیبانی مشتری به چگونه ای عمل می کند؟ آیا به راحتی در دسترس هست؟

• آیا می توانم به راحتی به پشتیبانی و اطلاعاتی دسترسی پیدا کنم که به آنها نیاز دارم یا خیر؟


به سایت خود نگاهی بیندازید و سوالات بالا را در مورد آن از خود بپرسید. آیا شما مخاطبان خود را هدایت می کنید یا آنها را در تاریکی می گذارید؟

سایت شما باید به عنوان یک فروشنده شخصی، یک دستیار زنده مجازی که نیازهای بازدید کننده شما را می داند و راه حل هایی برای رفع نیازهای آنان دارد و به آسانی در اختیارشان قرار می دهد، کار کند.سطح 3: اسکورت و همراهی خریدار

فردی که از سایت شما دیدن می کند، اگر با یک برنامه هدف گذاری شده اولین گام های خود را بر می دارد، بنابراین این بازدید کننده را می توانید فرد واجد شرایط خرید بدانید. حال برای این کار چه باید کرد؟

واقعا آسان است. شخصی که به وبسایت شما مراجعه کرده قطعا به دنبال یک راه حل برای مشکل خود است. این راه حل می تواند یک محصول و یا سرویس باشد. مطالعات بازاریابی اینترنتی نشان می دهد که 7 نفر از هر 10 بازدید کننده سایت ها آماده خرید هستند. بنابراین شما باید تایمی را به بازدید کننده اختصاص داده و آنچه را که به آن نیاز دارد در اختیارش قرار دهید و او را همراهی نمائید تا مراحل خرید را تکمیل کند. 

 
حال در مورد این سوال ها فکر کنید:

• هنگامی که شما به سایت فعلی خود نگاه می کنید، آیا به بازدید کنندگان خود کمک می کنید تا بهترین راه حل برای مشکل خود را شناسایی کرده و پیدا کنند؟

• آیا شما آنها را هدایت می کنید تا آنچه را که برای حل مشکل شان می خواهند، پیدا کنید؟

ساختار وبسایت شما باید به گونه ای باشد که به گروه های زیر بتواند کمک کند:

▪ به آنهایی که به طور دقیق می دانند که چه می خواهند و به دنبال آن هستند.

▪ به آنهایی که یک مفهوم کلی از خواسته هایشان دارند اما در ارتباط با کارآمدی آن مطمئن نیستند.

▪ و آنهایی که در حال مرور وبسایت هستند و نیاز دارند که شما به آنها یک مسیر و جهت نشان دهید.   


سطح 4: ارائه محصول / خدمات

فرایند ارائه یعنی اینکه شما چگونه محصولات و خدمات را به مشتریان خود همچنان که آنها را از طریق فرایند خرید هدایت می کنید، ارائه می دهید. این مستلزم داشتن آگاهی از نیازهای آنان در مرحله قبل است.

مهم است که به یاد داشته باشید که هر سطح از فرآیند با سطوح دیگرهمپوشانی دارد.

همانطور که محصولات و یا خدمات خود را به بازدید کننده ارائه می کنید، اطمینان حاصل کنید که به طور مداوم توجه و تمرکز شما به او معطوف است و با توجه به انگیزه وی فرایند فروش را ادامه دهید.سطح 5: فروش محصول/ خدمات

آیا سایت شما به طور موثری فروش دارد؟ آیا شما اطلاعات کافی در مورد محصول های خود به مشتریان ارائه می دهید؟ آیا شما به مشتریان خود اطمینان و ضمانت های مربوط به خرید را داده اید؟ آیا توصیفی که برای محصول خود نوشته اید، باعث جذابیت بیشتر آن شده است؟ آیا توصیف هایی که ارائه کرده اید سوال های احتمالی بازدید کنندگان را پاسخ می دهد؟

Product / service salesبرای بالا بردن میزان اعتبار وبسایت تان حتما توصیف هایی را برای هر محصول و یا سرویس خود اضافه کنید. یک مورد دیگر که معمولا سایت های تجارت الکترونیک آن را فراموش می کنند، ارائه اطلاعات پرداخت است.


آیا پرداخت ها از طریق کارت های اعتباری انجام می گیرد، اگر چنین است؟ آیا مشتری می تواند با چک های الکترونیکی پرداخت کند؟ اگر بخواهد چکی را به ایمیل شما ارسال کند، آیا می تواند این کار را انجام دهد؟ 


یکی دیگر از بخش های مهم و حیاتی که اغلب فراموش می شود، بحث ضمانت و گارانتی است. شما باید به وضوح درباره محصول و یا خدمات خود، ضمانت و پشتیبانی آن را ارائه دهید. 


اگر شما بتوانید با وبسایت خود به طور موثر مشتری بالقوه خود را در هر پنج سطح بالا هدایت و همراهی کنید، قطعا توانایی خلق یک وبسایت موفق را خواهید داشت و ناکامی های گذشته را جبران خواهید کرد. 


انتهای مقاله/
فرایند فروش و سطوح بازاریابی دیجیتالآخرین تاریخ به روزرسانی: 1397/3/12سپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

logo-samandehi

درباره آسان پن

با ما در تماس باشید

آدرس: شیراز، چهارراه ریشمک، ساختمان امیرکبیر، واحد 4

تلفن: 38393142-071