روانشناسی مخاطب و تولید محتوای جذاب

Attending psychology and producing attractive content

بازار پر رقابت امروز هر فردی را در هر جایگاهی هوشمند ساخته و باعث شده تا من به عنوان یک خریدار برای انتخاب خود زمان و دقت بیشتری صرف کنم تا بتوانم بهترین گزینه را انتخاب کنم و یا به عنوان یک مدیر فروش تلاش کنم تا با راهکارهایی بتوانم مشتریان را جذب کرده و فروش خود را بیشتر کنم.

در این بین مدیرانی موفق تر هستند که بتوانند مطابق با اصول تخصصی روانشناسی و شناخت مخاطبان هدف خود، محتوایی تولید کنند که ضمن بیشتر دیده شدنشان و ترافیک بالای وبسایت شان، نرخ بالایی از تبدیل و در نتیجه درآمد بیشتری را به خود اختصاص دهند. اینکه شما بتوانید با ترفندها و گمراه کردن مخاطب به سود بیشتری دست یابید شاید در کوتاه مدت جوابگو باشد اما به زودی کاربران هوشمند از ترفند شما آگاهی یافته و به شدت سقوط خواهید کرد. بنابراین بهترین راه آموختن اصول روانشناسی و روانشناختی است که من در این مقوله شما را به اختصار با چندین تئوری پرکاربرد آن آشنا می کنم تا بتوانید در تولید محتواهایتان از آنان بهره ببرید. 


◊ اولین تئوری که از آن با شما سخن می گویم، اصلی در روانشناسی است که از آن به عنوان اثر هاله ای یاد می شود. 

اثر هاله ای جزء خطاهای شناختی در روانشناسی محسوب می شود. برای درک ملموس تر مفهوم آن به مثال زیر توجه کنید:
فرض کنید برای اولین بار با یک فرد روبرو می شوید. در همان ابتدا شما به دنبال شناخت شخصیت وی خواهید بود. با دانستن یک یا چند ویژگی از شخص مورد نظر به طور ناخودآگاه در ذهن خود سایر ویژگی های او را نیز به تصویر می کشید و در اصل شما دچار یک نوع پیش داوری و قضاوت خواهید شد. 

Halo effect

این مسئله در دنیای کسب و کار هم اتفاق می افتد. اگر شما بتوانید اثر هاله ای مثبت را برای خود و برندتان ایجاد کنید موفقیت را در دستان خود خواهید داشت. یکی از روشهای ایجاد این اثر مثبت، تولید محتواهایی یونیک و کاربردی است تا با کمک آنها بتوانید خود و برندتان را به عنوان یک مجموعه موفق جلوه دهید. 


◊ دومین نظریه شکاف اطلاعاتی است. بدین معنا که برای موفقیت در تولید محتوا شما باید بتوانید مخاطبان خود را نسبت به آنچه می خواهید در جریان قرار گیرند کنجکاو و تشنه اطلاعات کنید. هرچقدر خوانندگان شما نسبت به مطلبی که آماده کرده اید کمتر آشنایی داشته باشند تمایل بیشتری برای دانستن پیدا خواهند کرد. بنابراین با ایجاد انگیزه و هیجان بازدید وبسایت تان را افزایش خواهید داد. 


◊ سومین نظریه علمی روانشناسی، ترس از دست دادن است. 

انسانها همیشه ترس هایی را در وجودشان احساس می کنند و برای گریز از آن حالت احتمالی حاضر به انجام هر کاری هستند. چراکه داشتن به معنای خاص خود همیشه لذت بخش بوده و از دست دادن و نداشتن همیشه رنج و درد را با خود به همراه داشته است. 

شما می توانید با علم به این موضوع مطالب خود را به گونه ای نامحسوس به سمت و سویی هدایت کنید که مخاطبان در تردید از دست دادن فرصت و یا هر چیز دیگری، اقدام به مطالعه کرده و پیگیر خدمات شما باشند. 


◊ چهارمین موردی که می توان در این مبحث از آن یاد کرد نظریه مخالف بودن یا مخالفت کردن است. 

این نظریه بیان می کند که در صورت تفاهم دو فرد در موضوعی جایی برای بحث و به چالش کشیدن عقاید باقی نمی گذارد اما زمانی که سلیقه و نظریه های دو نفر با هم همخوانی نداشته باشند چالشی را برمی انگیزد که می تواند در صورت هدایت صحیح و منطقی سرانجام خوشی را به همراه داشته باشد.


در مورد بحث حال حاضر ما نیز استفاده از این نظریه خالی از لطف نیست. مخاطبان شما قطعا مجموعه ای از سلیقه ها و رفتارهای متفاوتی دارند. زمانی که سلیقه ها و نگاه های آنان را به نوعی در محتوای خود به چالش بکشید هر کسی از دیدگاه خود به قضیه نگاه خواهد کرد و بسط و گسترش می دهد و این امر در هدایت ترافیک سایت تان و اگر همه چیز خوب پیش رود در افزایش فروش شما نیز تاثیرگذار خواهد بود. 


◊ یکی دیگر از تئوریهای روانشناسی که می تواند در تولید محتوای جذاب نقشی ایفا کند «عمل متقابل» نام دارد. 

همانطور که همه می دانیم دنیای ما مملو از کنش ها و واکنش هاست که متاثر از هم هستند و به قول ساده تر و معروف تر: از هر دست دهی از همان دست پس خواهی گرفت. 

reactionاگر شما بتوانید در وبسایت خود زمانی را به بررسی نقطه نظرهای مخاطبانتان اختصاص دهید و در حد امکان در پاسخ به گفته های آنان عکس العمل مناسب و بجا نشان داده یا برای آنان کامنتی مناسب بگذارید؛ ضمن ارج نهادن به دیدگاه مخاطبان و ایجاد حس بزرگی و ارزشمندی در آنان باعث خواهید شد که این مخاطبان شاید بالقوه به مخاطبان بالفعل و مشتریان وفادار تبدیل شوند. 


◊ یکی از تئوری های بسیار جالب و البته کارا در حوزه روانشناسی محتوا، ایجاد قدرت انتخاب در مخاطب است. 

این اصل به شما گوشزد می کند که برای رسیدن به هدف نهایی تان که همانا فروش بیشتر است؛ نباید احساس اجبار را در مخاطب برای خرید از وبسایت تان ایجاد کنید. شما بایستی ضمن ارائه توضیحات لازم و کافی والبته صادقانه تصمیم و انتخاب نهایی را به مخاطب واگذار کرده و به گونه ای محترمانه به او بفهمانید که هیچ اجباری در خرید از شما ندارند. این کار باعث می شود تا مخاطبان شما احساس داشتن قدرت و اختیار در پذیرش یا عدم پذیرش را درون خود تجربه کرده و چون این حس خوشایندی برایشان است بنابراین ترغیب به اعتماد خواهند شد و خریدشان را از مجموعه شما انجام داده و در صورت رضایت در آن مرحله نیز مبلغ شما به دوستان و آشنایان خواهند بود. 


◊ از دیگر اصول روانشناسی که همه با آن به نوعی آشنا هستید هنر داستان گویی است.

انسان در هر سن و سالی که باشد در برابر داستان و قصه گویی سر تعظیم فرود می آورد. از نظر علمی هم ثابت شده که داستان های جذاب و موفق ضمن برقراری ارتباط عاطفی بین خواننده و داستان باعث آزاد شدن هورمون دوپامین در مغز می شود. ترشح این هورمون باعث افزایش شادی و حال خوش می گردد.

بنابراین توضیحات، شما هم سعی کنید در بحث محتوایی خود اصول داستان نویسی را تا حدی که به برند و کسب و کارتان لطمه وارد نکند بکار گیرید تا نتایج آن را به وضوح ببینید. 


◊ تمامی مواردی که تا به این لحظه عنوان کردم همگی در راستای بکارگیری در تولید محتوای مناسب بود اما یکی از مواردی که با جدیت شما را از انجام آن پرهیز می دهم غرق کردن مشتری در دنیایی از انتخاب های گوناگون است.

Drowning a customer in a world of choiceبه طور کاملا علمی در ورانشناسی این قضیه ثابت شده که پیچیدگی بیش از حد و ایجاد گزینه ها و انتخاب های زیاد که در علم روانشناسی به پارادوکس انتخاب معروف است باعث سردرگمی مخاطب شده و نه تنها بهبود فروش به همراه ندارد بلکه به شدت شما را زمین خواهد زد.

بنابراین سعی کنید سبد انتخاب هایی که برای کاربرانتان معرفی می کنید در عین سادگی از تنوع مناسب و به دور از سردرگمی آنان باشد. 


آنچه که در بالا به طور مختصر بیان کردم تنها تعدادی از نظریه ها و مسائلی روانشناختی بود که در بحث تولید محتوا می توانید بکار گیرید. 
امید آنکه فرصتی ایجاد شود تا در ماهنامه های مربوط به بازاریابی و وبسایت از مباحث روانشناسی بیشتر بهره گیریم.انتهای مقاله/
تولید محتوا با بکارگیری اصول روانشناختیآخرین تاریخ به روزرسانی: 1397/2/15سپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

درباره آسان پن