پارامترهای جذاب بودن یک محتوا

Attractive parameters of a content

اگر مطالب فروردین ماه وبسایت ما را دنبال کرده باشید تا میزان اثربخشی یک محتوا در وبسایت را با هم مرور کردیم. آنچه که امروز درباره آن سخن خواهیم گفت پارامترهایی است که توانایی جذاب کردن یک محتوا را دارند. براستی به نظر شما چه چیزی باعث روند نشر یک مطلب در بین مخاطبان می شود و چرا برخی دیگر از مطالب با تمامی تلاشی که برای فراهم آمدنش شده است مورد بی توجهی و بی مهری خوانندگان قرار می گیرد؟


تولید محتوا از انواع دیگر نگارش ها متفاوت است. در اصل هنری است که هر نویسنده ای نمی تواند داشته باشد. حتی آنان که نویسندگی کتاب را بر عهده دارند باز هم تا زمانی که الفبای نوشتن برای صفحات وب را آموزش نبینند نمی توانند موفقیت چشم گیری داشته باشند. بنابراین برای اینکه بتوانید در این گام نیز موفق باشید بهتر است به نکته ها و توصیه هایی که برایتان دارم دقت کرده و عمل نمائید. 


• در گام نخست شما به عنوان مدیر یک کسب و کار، هدف تان از تولید محتوا و تبلیغات بی تردید تغییر نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان بالفعل است. در نظر داشته باشید که هیچ کس به اندازه خود شما از حرفه شما آگاهی ندارد؛ پس زمانیکه لب به سخن می گشائید بدون ابهام و ترس صحبت کنید. سعی کنید برای خود و برندتان یک لحن بیان منحصربفرد متناسب با ویژگی های کسب و کارتان و مخاطبانتان انتخاب کرده و همواره به همان صورت خوانندگان خود را مورد خطاب قرار دهید. 

Conversion Rate Visitors to Customer


انتخاب ایده و عنوان های ناب می توانند در میزان انتشار مطلب شما و همچنین جذابیت آن بسیار تاثیرگذار باشند. عنوانی که برمی گزینید باید سه ویژگی مهم را در خود داشته باشد: 
1- مخاطب را متقاعد کند که مطالعه این مطلب خالی از لطف نیست.
2- ضرورت و سودمندی محتوا را به مخاطب القا کند. 
3- کوتاه و در عین حال منحصربفرد باشد. 

تایتل های اولیه بسیار مهم و ضروری هستند چراکه اولین چیزی هستند که توسط کاربر دیده می شوند و آنجاست که تصمیم به خواندن و یا رها کردن آن گرفته می شود. بنابراین تاثیر شگرفی در میزان جذب مخاطب دارند. 


• شما باید بتوانید در پاراگراف اول ( که در شماره های قبلی به طور مفصل توضیح داده ام) مخاطب را علاقمند به خواندن کل مطلب کنید. در غیر اینصورت توفیقی حاصل نخواهد شد. یکی از راهکارهایی که می توانید از آن بهره ببرید درگیر کردن مخاطب با مطلب است؛ مثلا می توانید در بین کلامی که ارائه می دهید سوال هایی را مطرح کنید که خواننده را به فکر فرو ببرد و برای دریافت پاسخ علاقمند به ادامه خواندن شود. 


محتوایی می تواند لقب جذاب و مفید بودن را به خود اختصاص دهد که کاربردی باشد. یعنی در آن مطلب راه حل هایی عملی به کاربر پیشنهاد شده باشد و به سوالهایی که در ذهن مخاطب است بطور کاملا مختصر و مفید پاسخ داده شود. اصولا مخاطب تمایل دارد که در کمترین زمان بتواند پاسخ آن چیزی را که به دنبالش آمده، بیابد. نوشتن پاراگراف های کوتاه و در عین حال کاربردی می تواند شما را  در این امر کمک کند. 


اگر موضوعی را که انتخاب کرده اید گسترده است تا حد امکان آن را اختصاصی کرده و هر بخش را با تایتل مربوطه مشخص کنید. 


کلمات کلیدی و لینک های داخلی در مطلب و عنوان های اصلی و فرعی نیز می توانند جذابیت محتوا را بیشتر کنند؛ البته افراط در این موارد نتیجه عکس خواهد داد.

key words


• تصاویر مرتبط با مطلب بیان شده، ویدئو و اینفوگرافیک نیز از موارد دیگری هستند که می توان در بحث جذاب کردن یک محتوای ناب از آنها سخن به میان آورد به شرطی که در جای مناسب و شرایط خاص خودش مورد استفاده قرار گیرند. 


• در نظر داشته باشید که شما در صورتی می توانید به اهدافتان دست یابید که برای رسیدن به آنها، زمان و هزینه کافی صرف کنید. از آنجا که بحث ما در ارتباط با محتوا و جذابیت آن است در این راستا شما بایستی با صرف وقت و هزینه کافی دانش خود را افزون کرده تا بتوانید مطالبی یونیک تولید کنید. اهداف تیم تولید محتوای شما روشن است و با اهداف بازاریابی فروش تان در تعامل مستقیم است؛ بنابراین دقت بالای شما را می طلبد چراکه محتوای تولید شده شما بازتاب فعالیت ها و شخصیت برند تجاری شماست. 


• شما باید طی بررسی های خود به این آگاهی دست یابید که مخاطبانتان عموما چه نوع مطالبی را می پسندند و بهترین زمان ارسال آنها چه زمانی از روز است. موتورهای جستجو اغلب مقاله های بالای 1000 کاراکتر را در صفحات اول قرار می دهند و احتمال به اشتراک گذاری آنها نیز قطعا بیشتر خواهد شد. مطالب کوتاه عموما فاقد بررسی جنبه های مختلف موضوع بوده و مختصرنویسی بیش از حد ارزش و اعتبار کار را پایین می آورد. 


• شما با گسترش توانایی خود در ارتباط با تبدیل ایجاد علاقه به ایجاد تمایل و فراخوانی در مخاطب، قطعا به تولید محتوای جذاب دسترسی می یابید. زمانیکه فرد علاقمند به یک مبحث می شود بایستی حالتی روحی و روانی در وی ایجاد شود که به پیگیری و دریافت اطلاعات بیشتر راجع به آن متمرکز شود. در این حالت شخص تمایل پیدا می کند که زمانی را صرف این موضوع کند.

برای ایجاد تمایل در افراد کمک گرفتن از نقل قول ها، bold کردن نکات مهم، استفاده از عناوین فرعی و... می توانند کمک دهنده باشند. 


به روز بودن وبسایت شما از هر لحاظ در جذابیت هرچه بیشتر محتوا تاثیرگذار است. در هر حیطه کاری که هستید به طور حتم متوجه هستید که محصولات و خدمات جدیدی هر روزه به بازار معرفی می شوند. شما باید بتوانید از این چالش به نفع خود و شرکت تان استفاده کنید. در صورتی که شما اخبار تازه را به بهترین شکل ممکن محیا کرده و در اختیار کاربر قرار دهید به سادگی ترافیک وبسایت تان را افزایش خواهید داد و مطلب شما به سرعت در شبکه های اجتماعی گسترش داده می شود. 

توجه به این نکات ساده و در عین حال مهم می تواند شما را در مدیریت بهتر تیم محتوایی تان و استراتژی های کاربردیتان یاری دهد. 


در پایان متذکر می شوم که یک برنامه ریزی منظم برای تولید و انتشار محتوا در وبسایت تان داشته باشید و همیشه قبل از انتشار مطلبی آن را بازنگری کرده تا از عاری بودن آن از خطاهای گرامری و املایی اطمینان یافته و سپس اقدام به نشر آن کنید. در ضمن یادتان باشد هر مطلبی که در وبسایت تان قرار می دهید گزیده ای از آن را در شبکه های مجازی قرار دهید و از مخاطبانتان دعوت کنید تا کل مطلب را در سایت تان بخوانند.انتهای مقاله/
آنچه که باعث جذاب بودن یک محتوا می شود.آخرین تاریخ به روزرسانی: 1397/2/15سپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

درباره آسان پن