بک لینک ها و میزان اثرگذاری آنها بر سئو سایت

Backlinks and their impact on the SEO site

با افزایش روزافزون استفاده از فضای مجازی برای رفع نیازها و یا استفاده از خدمات توسط کاربران، در موتورهای جستجوی گوگل نیز الگوریتم هایی طراحی شده تا با استفاده از آنها بتوانند سایت ها را رتبه بندی کرده و بهترین کیفیت ها و محتواها را در اختیار کاربر قرار دهند. 
یکی از این نوع الگوریتم های تشخیصی که گوگل در حال حاضر از آن استفاده می کند، بک لینک است. 


بک لینک در اصل لینک ورودی به یک سایت است که توسط آن، یک وبسایت با وبسایتی دیگر ارتباط برقرار می کند. وبسایتی که شما به آن لینک پیوند زده اید در اصلاح از شما بک لینک گرفته است. 


برای روشن تر شدن موضوع به مثال زیر توجه کنید: 
فرض کنید شما مطلبی بسیار مفید را در یک وبسایت می خوانید و تمایل دارید که آن مطلب را در وبسایت خود منتشر کنید. اگر شما دقیقا همان مطلب را کپی کرده و در سایت تان به نام خود به اشتراک بگذارید از گوگل امتیاز منفی خواهید گرفت و این به ضرر شما تمام می شود. برای جلوگیری از این ضرر و همچنین استفاده از آن محتوای مفید شما مجبور هستید که سایت منبع را در پایان ذکر کنید که به این کار لینک دهی به سایت مرجع گفته می شود. 

الگوریتم های تشخیصی گوگل از این لینک ها متوجه می شوند که آن سایت مذکور، یک تولید کننده محتوای قوی است و بنابراین در نتایج جستجو رتبه بالاتری می گیرد. 
حال اگر تعداد بسیار زیادی از سایت های متفاوت به این سایت ویژه که شما نیز به آن لینک زده اید، لینک دهی کنند رتبه سئو سایت مذکور بالا و بالاتر می رود. بنابراین هرچه یک وبسایت از تعداد بیشتری بک لینک برخوردار باشد در رتبه بندی سایت ها جایگاه و مکان بالاتری را به خود اختصاص خواهد داد. البته این افزایش تعداد بک لینک ها به عوامل چندی بستگی مستقیم دارد که در ادامه برایتان شرح خواهم داد. 


اگر شما به فکر خرید بک لینک ( آنچه که امروز در فضای مجازی با توجه به اهمیت آن برای گوگل شیوع پیدا کرده است) هستید، به دلایل زیر سخت در اشتباهید:

◊ شما هر تعداد بک لینک هم که خریداری کرده باشید اما نتوانید محتوای مناسب و مفیدی در اختیار کاربر قرار دهید، کاربر انگیزه کافی برای ماندن در سایت شما را پیدا نخواهد کرد؛ بنابراین آمار بازدید شما پایین خواهد آمد و گوگل هوشمندانه این موضوع را بررسی می کند. 


◊ اگر بک لینک هایی که خریداری می کنید از سایت های معتبر و رتبه بالا نباشند در آن صورت نیز سودی به شما نخواهد رسید. 


◊ آنچه که امروز یکی از اولویت های گوگل در رتبه بندی است بک لینک است اما از آنجائیکه هر ساله گوگل تغییرات اساسی برای امتیاز دهی به سایت ها در الگوریتم های خود ایجاد می کند، چه بسا در آینده ای نه چندان دور بک لینک نیز اهمیت خود را از دست داده و فاکتور جدیدی جایگزین شود. آنجاست که شما با خرید بک لینک های زیاد اما بدون توجه به محتواسازی مناسب ضرر دو چندان خواهید کرد. 


بنا به دلایل ذکر شده و دلایل دیگری که وجود دارد به شما توصیه می کنم بجای هزینه گزاف برای خرید بک لینک، بیائید محتواهای مفیدی را بر روی سایت خود قرار داده تا مخاطبان شما انگیزه ورود به سایتتان را داشته باشند. 
سعی کنید حجم بالایی از محتواهای عالی تولید کنید تا با ایجاد یک تجربه مفید و موثر برای مخاطبتان، آنها را تشویق به اشتراک گذاری مطالبتان، بازدیدهای برگشتی از طرف آنها و دوستانشان، احساس و درک مثبت از وبسایت تان و همچنین لینک های ورودی، کنید. این چنین سیگنال هایی است که موتورهای جستجو را متقاعد می سازد که سایت شما لایق رتبه بالاتری در نتایج جستجو است.

Get Incoming Links
شمایی که برای شناساندن وبسایت خود به جامعه هدفتان تلاش می کنید و در فکر برندسازی هستید بهتر است اصول اساسی کار را فراموش نکنید و در اولین مرحله به فکر مطالب با کیفیت برای مخاطبتان باشید که این خود قدمی بسیار موثر در رسیدن به اهدافتان و بک لینک گرفتن از سایتهای معتبر خواهد بود. 


گوگل روزانه بیش از میلیون ها جستجو را پاسخ دهی می کند و هر نوع جستجویی که توسط کاربران انجام می گیرد قطعا با هدفی چون خرید، آموزش و یادگیری، درمان، تعمیرات و یا جستجوی مکان و زمان خاصی است. با این توضیح کاملا واضح و روشن است محتوای کاملی که بتواند نیاز مخاطب را برطرف کند از شانس بالاتری برای افزایش رتبه برخوردار است. اگر مخاطب بر روی گزینه جستجو شده کلیک کند اما محتوای آن مناسب با رفع نیازش نباشد به سرعت خارج خواهد شد و موارد بعدی را چک می کند. الگوریتم های گوگل حتی به این مورد هم توجه دارند و این چنین کلیک هایی را پون مثبت برای سایت در نظر نمی گیرند. بنابراین جذاب بودن محتوا برای کاربر در جهت بهینه سازی سئو و افزایش ترافیک بازدید و دریافت بک لینک های خارجی از جمله عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار است. 


از آنجا که گوگل، مخاطب را در بالاترین مرتبه و جایگاه قرار می دهد و همیشه به دنبال راه هایی برای بهبود اطلاع رسانی به کاربران است؛ سعی دارد از طریق لینک ها و بک لینک ها نه تنها میزان محبوبیت سایت ها را، بلکه اقتدار و اعتماد آنها را نیز تجزیه و تحلیل کند تا بهترین و با کیفیت ترین نتایج را در اختیار کاربران قرار دهد. در چنین فضایی عقل حکم می کند شما نیز برای بهینه سازی سئو سایتتان این موارد را جدی گرفته و برای لینک  دهی به سایت هایی مراجعه کنید که هم از نظر محتوایی و ارتباط کاری با شما هماهنگ باشند و هم میزان محبوبیت شان در رسانه های اجتماعی در حد قابل قبولی باشد تا بتوانید هرچه بهتر و با اقتدارتر برندتان را به یک برند جهانی تبدیل کرده و در نهایت سایت خود را به عنوان یک لنگرگاه بسیار مفید به سایر سایت ها بشناسانید. انتهای مقاله/
درجه اهمیت بک لینک ها در رتبه بندی گوگلآخرین تاریخ به روزرسانی: 1396/12/26سپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

درباره آسان پن