بازاریابی محتوایی و کاربردهای آن

Content marketing applications
در سالهای اخیر تحولات بسیاری در روند مسیر بازاریابی روی داده است و عملا بازاریابی سنتی به سمت و سوی بازاریابی محتوایی تغییر مسیر داده که با ایجاد احساس آگاهی و دانش در ذهن مخاطبان باعث جذب و علاقمندی آنان به حوزه های متنوع و متفاوت شده تا بتوانند محتواهای با ارزش را تشخیص داده و از مشتریان پروپا قرص آن مجموعه شوند.
بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا دو کلیدواژه ای هستند که در سالهای اخیر به صورت گسترده در فضای رسانه ها به کار گرفته شده اند. در اصل بازاریابی محتوا، زیرمجموعه بازاریابی به مفهوم کلی است که به فرایند تولید و به اشتراک گذاری محتواهایی می پردازد که باعث حفظ و نگهداری مشتریان قبلی و جذب مشتریان جدید می شود.

برای داشتن یک بازاریابی محتوایی خوب و پربازده ابتدا بایستی جامعه هدف از پیش تعریف شده باشد همچینین نیازهای آنان مشخص گردد تا بر اساس آن بتوان با این رویکرد استراتژیک ( بازاریابی محتوا ) تمرکز اصلی را روی تولید و توزیع محتوای سودمند و با ارزش قرار داده و در جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیمی تلاش کرد و سپس در مرحله بعد لازم است که با راهکارهایی مناسب و مفید این مشتریان بالقوه را به مشتریان سودآور تبدیل کرد. 

به اشتراک گذاری اطلاعات مفید و کاربردی مرتبط با حرفه خود و نیاز مخاطبان سبب می شود که یک مشتری عادی به یک خریدار اصلی و وفادار تبدیل شود و پس از آن نیازی نیست که هر بار برای محصولات جدیدتان جلسه معرفی و اطلاع رسانی بگذارید چراکه آنان خود بی واسطه به شما مراجعه کرده و خرید خود را انجام می دهند و این خود دلیلی است بر اینکه هزینه بازاریابی محتوایی به مراتب کمتر از هزینه سایر تبلیغات است. 

Attractive content and attraction of the audience
بنابراین عاقلانه است که در استراتژیهایتان این نوع از تبلیغات ( بازاریابی محتوایی) را لحاظ کرده و ضروری بدانید. نیاز نیست که حتما شما در حرفه خود عمری را سپری کرده باشید تا بتوانید از این نوع تبلیغات استفاده کنید حتی شمایی که کسب و کار نوپایی را راه اندازی کرده اید می توانید با هزینه کم این روش مفید و کاربردی را به کار برید و خود و کسب و کارتان را به واسطه انتشار محتواهای خوب معرفی کرده و روند رشدتان را سریعتر کنید.
آنچه که باید همیشه در خاطر داشته باشید این است که بازاریابی محتوایی یک فرایند بلندمدت است که هنر و توانایی برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه و بالفعل را دارد. بنابراین در این نوع روش بازاریابی نباید خسته شده و دست از تولید محتوای مناسب و مفید بردارید. 

اینکه چه روشی را برای بازاریابی کسب و کارتان انتخاب کرده اید و اجرا می کنید اصلا مهم نیست؛ در هر صورت تولید محتوا می تواند بخشی ویژه از فرایند بازاریابی درونی کسب و کار شما را شامل شود و شما نیز باید بر کیفیت تولید آن توجه ویژه داشته باشید. هرچه کیفیت و کارآیی محتوای تولید شده شما بالاتر باشد تاثیرگذاری آن بر بازاریابی در شبکه های اجتماعی، ترافیک سئو سایت، بازاریابی درونی و انتشار گزارشات خبری سایت شما بیشتر خواهد بود. 
بازاریابی محتوایی، یکی از برگزیده ترین روشهایی است که کمپانی های بزرگی همچون مایکروسافت، سیسیکو و... از آن بهره می برند. 


بازاریابی محتوایی دارای اهدافی چون: 
افزایش آگاهی و بینش مخاطبان در مورد برند و محصولات، افزایش فروش و جذب مشتریان مشتاق، پایه گذاری وفاداری دوطرفه و نیز افزایش تعداد موقعیت های فروش بالقوه است. 

از آنجایی که محتوای خوب، مخاطبان خاص خود را دارد بازاریابی محتوا به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر روی میزان فروش شما تاثیرگذار است. تنها کافی است که محتوای خود را به دست مخاطب هدف رسانده و همواره در طول زمان اطلاعات مخاطب را به روز کرده تا حس ارزشمند بودن را به آنها القا کنید. نتیجه این امر داشتن مخاطبانی مشتاق است که هم خواننده محتواهای شما خواهند بود که خود ترافیک سئو سایت تان را بالا می برد و هم خریدار محصولات برند شما خواهند شد و فروشتان را افزایش می دهند. پس عاقلانه است که با هزینه ای اندک در دو مسیر حیاتی به سوی موفقیت هرچه بیشتر و بهتر گام بردارید. 

Content producer team «به خاطر داشته باشید که بازاریابی محتوایی قوی به تیم تولید کننده محتوایی مجرب نیازمند است.»

انتهای مقاله/

کاربردها و نقش بازاریابی محتوایی

 

آخرین تاریخ به روزرسانی: 1396/12/13سپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

درباره آسان پن