چک لیست بازاریابی محتوا و نکات کلیدی آن

Content marketing checklist and its key points

بازاریابی دیجیتال یک چند وجهی است که هر هفته ضمن تکرار شدن، پیچیده تر می شود. بسیاری از اشتباهاتی که منجر به عدم موفقیت می شود، صرف نظر کردن از یک مرحله از کار است نه اینکه واقعا از آن مرحله آگاهی وجود نداشته باشد. 

نتایج بررسی های انجام شده، مشخص کرده که بازاریابی محتوایی در سالهای اخیر یکی از موثرترین روش های ایجاد و جذب مخاطب در هر دو حالت آنلاین و آفلاین بوده است. محتوا، روابط بین فروشنده و مشتری را بهبود بخشیده و این روند تاثیر مستقیمی بر میزان درآمد از طریق سایت دارد. این مسیر باعث می شود تا شما و نام تجاریتان جایگاهی را در بین بازار کسب و کار به خود اختصاص دهید. 


بیش از 80 درصد از فرایند جذب مخاطب به لطف بازاریابی محتوایی صورت می گیرد و این درصد هر روز در حال گسترش و رشد است. اما با تمامی این احوال، تنها 32 درصد از بازاریابان تاثیر محتوا را جدی گرفته و آنرا به کار می گیرند. برای اینکه بتوانید تمامی کانال های حیاتی بهبود کسب و کارتان را شناخته و به طور اصولی مورد استفاده قرار دهید بایستی از مقوله ای با عنوان"چک لیست بازاریابی محتوا" در کار خود استفاده کنید. 

این چک لیست به شما در رسیدن به مخاطبان خود و قرار گرفتن در صدر آخرین تاکتیک ها و روندهای موثر کمک خواهد کرد. در ابتدا توضیحی کوتاه درباره مفهوم بازاریابی محتوا خواهیم داد و سپس چک لیست پیشنهادی خود را ارائه می دهیم.بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا یک روش است که توسط شرکت ها و برندهای مختلف به منظور هدایت یک اقدام خاص در قالب های مختلف تولید و به اشتراک گذاشته می شود. در اکثر موارد این امر برای جذب مشتریان جدید و حفظ روابط با مشتریان فعلی است. 


فرم های زیادی از محتوا وجود دارد که چند نمونه از آنها را برای مثال عنوان می کنیم:

∆ فیلم

∆ کتابهای الکترونیکی

∆ اینفوگرافیک

∆ اسلاید و عکس 

∆ متن و مقاله

پادکست : جدیدترین تکنولوژی تولید و نشر محتوای صوتی در اینترنت

content marketingاصولا شرکت ها با توجه به اهداف سازمان بندی شده خود از انواع محتواها برای افزایش دسترسی به مخاطبان جدید و اجتماع آنان، کاهش هزینه ها، رنک پیج بالاتر، نرخ ترافیک بیشتر، باشگاه مشتریان وفادار، افزایش ثبت نام خبرنامه و... استفاده می کنند.

اینکه شما بخواهید یک استراتژی جدید برای خود اتخاذ کنید یا اینکه راهکارهای قدیمی را پردازش و آپدیت کنید کاملا شخصی و بنا به مصالح شرکت شماست. اما نکات مهمی در چک لیست بازاریابی وجود دارد که در هر تصمیمی که بگیرید می تواند به شما کمک کند تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. 


1- آیا می دانید مخاطبانتان چه افرادی هستند؟

اگر شما جامعه هدف خود را نشناسید و با ناآگاهی از آنان محتوایی را تنها به این دلیل که فکر می کنید جالب است تهیه کنید؛ هیچگونه کشش و جذب مخاطبی برای شما به ارمغان نخواهد آورد.مطلب ناسازگاری که نه تنها نیازها را برآورده نکرده بلکه علاقه مخاطبان شما را نیز درگیر نکند، به طور یقین مسئول شکست تلاش شما در این نوع بازاریابی خواهد بود. این یکی از دلایل اصلی عدم موفقیت بسیاری از شرکت های اینترنتی است.


لطفا به موارد زیر دقت کنید:

▪ درک اینکه مخاطب شما چه چیزی می خواهد تلاش چندان زیادی نمی طلبد کافی است بینا باشید.   

 ▪ مشتریان خود را برای بازخورد در مورد مشکلات و منافع خود مورد ارزیابی قرار دهید.

▪ به مکالمات خود توجه داشته باشید.

▪ محتواهایی که توسط رقبای شما تولید شده اند را بررسی کنید.

▪ زمان لازم برای یافتن داغ ترین موضوعات روز، در حیطه کلمات کلیدی مربوطه، اختصاص دهید. 

▪ به بررسی آنچه که مخاطبانتان به اشتراک می گذارند بپردازید. 

با چنین راهکارهایی می توانید مخاطبانتان را بهتر شناخته و برای جذب و مشارکت هر چه بیشتر آنان تلاش کنید.2- ایجاد یک استراتژی بازاریابی مستند محتوایی

یکی دیگر از دلایل شکست بازاریابی محتوا، فقدان استراتژی مستند است. استراتژی ها از تاکتیک ها ساخته شده اند. در حالیکه حرکت بی هدف و تنها از روی امید و آرزو راه به جایی ندارد؛ مدیران موفق همیشه به دنبال بهبود تاکتیک های راهبردی خود برای داشتن استراتژی های بهتر و کاراتر هستند.

داشتن استراتژی مستند ( تقویم محتوایی) برای پیشرفت روزافزون بسیار ضروری است. بررسی شرکت های مختلف نشان داده است که سازمان هایی که از یک استراتژی مستند بهره برده اند 25 درصد موفق تر و موثرتر از سایرین در جذب مخاطب بوده اند. 


3- محتواهای خود را محاسبه کنید.

ایجاد یک نقشه محتوا، به شما کمک می کند تا جریان بصری مطالب خود را دیده و چگونگی تاثیر آن در میزان فروش را بررسی کنید. این یک راه هوشمند برای ردیابی مراحل و اهداف شما با استراتژی محتواست. 

مانند همه نقشه ها، شما با انتخاب یک مسیر و یا جایگزین کردن مسیری دیگر می توانید به بهبود شرایط خود کمک شایانی کنید.

برخی از مواردی که برای ایجاد نقشه محتوا بایستی در نظر بگیرید در ادامه آورده ایم.

▪ چه نوع محتوا و موضوع هایی برای مخاطبانتان جذاب تر است.

▪ بررسی کنید که برای حفظ تعامل بالا با افراد جامعه هدف از چه نوع رسانه ای باید استفاده کنید.

▪ مطلب ارائه شده به چه صورت باید کاربر را به مرحله بعدی هدایت کند.

▪ چه چیزی باعث می شود تا شما بهترین کار برای حرکت رو به جلویتان انجام دهید. 

▪ چونه می توان محتوا را بازتعریف کرد تا گسترش یابد؟

▪ از کدام کانال برای توزیع و ارتقاء، بهتر است استفاده شود؟4- گردش کار خود را انعطاف پذیر نگه دارید.

مهم است که یک گردش کار هوشمند انعطاف پذیر ایجاد کنید. شما نمی توانید با انجام وظایف تکراری امیدوار باشید که در کسب و کارتان بهترین باشید. برای بهترین بودن باید به اندازه کافی زمان برای برنامه ریزی گذاشته و  با بکارگیری بهترین ها توسعه تجارت خود را در دستور کار قرار دهید.

Flexible workflowدر نظر داشته باشید که یک گردش کاری برنامه ریزی شده خوب و انعطاف پذیر، نیازمند یک تیم پشتیبانی، تبلیغاتی، محتوایی، ویرایشگر، برنامه نویس، مدیر رسانه های اجتماعی و ... است.5- نقاط درد و نیاز مخاطبان خود را بنویسید.

یک راه ساده برای ایجاد استراتژی موثر، تمرکز بر محتوایی است که برای مخاطبان شما بیشترین ارزش را دارد. طی بررسی های چند دهه اخیر محققین از طریق سوال های متداول و نوع و میزان حمایت کاربران از وبسایت ها، آنان را به این نتیجه رسانده است که هیچ راهی بهتراز این نیست که با نیازهای روزافزون مخاطبان تان همگام شده و آنچه که باعث رفع نیاز و یا رفع درد از کاربران می شود؛ تولید کرده و ارائه دهید. 6- تصاویر بصری جذاب

شما می توانید با استفاده از تصاویر مناسب، اقدام های بازاریابی محتوا را به طور کامل تقویت کنید. البته این نکته حائز اهمیت است که: عکس های قدیمی هر گز انتظار شما را در نتایج برآورده نمی کنند. تصویرهایی که از طریق رسا نه های اجتماعی خود به اشتراک می گذارید باید مرتبط با موضوع، قابل توجه، چشم نواز و به طور کلی جذاب باشند تا بتوانند کاربر را ترغیب به ماندن در آن پیج کنند.7- سرفصل های هیجان انگیز و گیرا برای موضوع های خود بنویسید.

ابزارهایی مانند Buzzsumo به عنوان یک فرصت عالی برای بررسی موضوعات مورد علاقه در صنعت های مختلف است که می توانید از آنها استفاده کنید. با تجزیه و تحلیل موضوع های مختلف می توانید بهترین آنها را انتخاب کنید.  8- استفاده از داده ها و منابع برای کسب اعتبار

محتوای شما باید بر اساس دانش شما باشد و حداکثر ارزش را به مخاطبان خود اختصاص دهید. شما باید با بیان واقعیت ها بتوانید اعتماد مخاطبانتان را به دست آورید. اینکه فقط عقاید خود را بدون در نظر گرفتن واقیعیت های موجود به اشتراک بگذارید، مثمرثمر نخواهد بود.

مطالبی را که تولید می کنید با لینک دادن به نظرهای مشابه، پیوندها، مقاله های باارزش و مرتبط و سایر اطلاعات همراستا، تقویت کنید. اینکار باعث تقویت قدرت شما و تثبیت موضوع مورد بحث تان خواهد شد و به طور چشمگیری اعتماد کاربران خود را بهبود خواهید بخشید.9- محتوای خود را بهینه کنید.

اگر افراد نتوانند محتوای شما را ببینند هر چقدر هم که مطلب شما عالی نوشته شده باشد، نتیجه ای دریافت نخواهید کرد. بخش مهمی از تحقیق و شناخت مخاطب برای نوشتن، درک و فهم کلمه ها و عبارت هایی است که کاربران برای یافتن پاسخ سوالها و مشکلات خود در موتورهای جستجو از آنها استفاده می کنند. 

بررسی محتواهای تولید شده توسط سایت های رقیب و توجه به کلمات تاثیرگذار آنها که باعث به اشتراک گذاری توسط کاربران می شود، می تواند شما را به چیزی که افراد جستجو می کنند برساند. 

Content optimization

زمانیکه کلمات کلیدی را به طور طبیعی به محتوای خود تزریق کنید و سرفصل کارتان قرار دهید مطمئنا یک جریان پایدار ترافیک بالا را برای خود رقم خواهید زد. 10- در استراتژی محتوا تاثیرگذار باشید.

شما می توانید مطلب خود را به طور مستقیم یا غیر مستقیم از طریق نقل قول ها، مصاحبه ها و... به مطالب پرنفوذ و پرطرفدار پیوند بزنید. اگر محتوایی ویدئویی دارید که به طور زنده پخش می شود، حتما آنها را در رسانه های اجتماعی اعلان و برچسب گذاری کنید تا در ذهن مخاطب به عنوان یک نکته برجسته باقی بماند. 

برای همسویی با نفوذ گران و گسترش نام تجاری و برندتان، با آنها ارتباط برقرار کرده و یک قطعه جامع از مطالب را در کنار آنها تولید و حتی آنان را به عنوان یک نویسنده مشترک در کنار خود داشته باشید.11- به طور منظم معیارهای خود را بررسی کنید.

بخشی از چک لیست و استراتژی بازاریابی محتوا، تجزیه و تحلیل و بررسی برای شناختن آنچه که باعث موفقیت می شود، است.

پیگیری عملکرد محتوا یعنی اینکه شما بتوانید بررسی کنید و تصمیم بگیرید که چه چیزی را از برنامه خود حذف کرده و چه چیزی را تقویت کنید. به طور مثال شاید لازم باشد که برنامه ای برای بازنویسی محتواهای خود به منظور رسیدن به اهدافتان در نظر بگیرید و در آن معیارهای جدیدی را ملاک کارتان قرار دهید.استفاده از چک لیست بازاریابی دیجیتال یک راه عالی برای هدایت استراتژی رشد شما خواهد بود. آنچه را که خواندید به دلیل استفاده عمومی، کلی نگارش و تالیف شده است. شما با کمک گرفتن از این لیست، مراحل را مطابق با مدل کسب و کار و مخاطبان خودتان تنظیم کنید و مطمئن باشید که چک لیست خاص خودتان را ایجاد کرده اید تا بتوانید آن را دنبال کرده و در صورت نیاز اصلاح نمائید.  

انتهای مقاله/
بازاریابی محتوایی و نحوه ساختن چک لیستآخرین تاریخ به روزرسانی: 1397/2/15سپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

درباره آسان پن