چگونه یک محتوای جذاب و مخاطب پسند تولید کنیم؟

                                                 Attractive content
این روزها با افزایش انواع تبلیغات دیجیتالی و استقبال مخاطبان از این رویکرد، تولید و ارائه بسته های محتوایی در قالب مقاله، عکس، اینفوگرافی و... رواج بسیاری یافته است. گاهی مدیران و صاحبان مشاغل به این مسئله تک بعدی نظر می افکنند و تنها تولید و نشر محتوا را مدنظر دارند درحالیکه این تنها یکی از مسیرهایی است که برای رسیدن به هدف باید طی شود. 
به نظر من آنچه که می تواند از تولید محتوای خام مهمتر باشد، نحوه تولید آن محتواست. زمانیکه شما یک سری اطلاعات و دانش ها را با توجه به نیاز مخاطبتان آماده کرده اما نتوانید بر اساس اصول نگارشی و در نظر داشتن شرایط روحی و روانی مخاطبتان آنها را ارائه دهید، یقینا به شکست منجر خواهید شد و شما به آنچه که هدف غایی و نهایی تان بوده است دسترسی نمی یابید. 


برای اینکه بتوانید یک محتوای جذاب و مخاطب پسند تولید کنید، من مجموعه ای از آنچه را که بایستی در نظر بگیرید را برایتان شرح می دهد.


• همیشه سعی کنید در نوشتن یک محتوا از زبان خودتان صحبت کرده و آنرا شخصی نمائید. 
زمانیکه لحن بیان مقاله شخصی باشد به مخاطب این ادراک را القا می کند که شما فردی هستید دارای تجربه که تلاش می کنید تجربیات خود را با مخاطب به اشتراک بگذارید. 


• مطالبی را که برای مخاطب انتخاب می کنید از لحاظ مفید و معتبر بودن آن اطلاعات مورد بررسی قرار دهید؛ به خصوص زمانیکه در زمینه های علمی مطلبی را نشر می دهید.Content Validity

این نکته ای بسیار مهم است چراکه اگر اطلاعات ارائه شده توسط شما ناقص و یا نامعتبر باشد مخاطب نمی تواند به شما به عنوان یک مرکز قابل اعتماد تکیه کند و در نتیجه به شما و تجارتتان وفادار نخواهد شد. 

برای انتخاب عنوان مقاله و مطلب خود زمان صرف کنید تا بتوانید عنوانهایی را بیابید که هم در ذهن مخاطب چالش برانگیز باشد و هم مرتبط با مطلب نوشته شده باشد.

• برای نوشتن محتوای خود، خواننده را اولویت اصلی ذهنتان قرار دهید و تلاش کنید که او از خواندن مقاله شما لذت کافی را ببرد.
برای رسیدن به این هدف شما بایستی یک ساختار کلی را در مورد محتوای خود در نظر بگیرید و بر اساس آن جملات کوتاه ولی ساده و کاربردی بنویسید. سلیس و روان بودن مطلب احساس خوشایندی را به مخاطب القا می کند و او را ترغیب به خواندن محتوا خواهد کرد. 
گاه می توانید از تجربیات شخصی خود سخن به میان آورید. مردم همیشه دوست دارند که داستان زندگی افراد دیگر را بخوانند و از تجربیات آنان بهره برند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که تعریف و تمجید در حد افراط نتیجه عکس می دهد و اعتماد مخاطب را دچار شک می کند؛ پس با احتیاط گام بردارید. 


• اولین پاراگراف بیشترین تاثیر را برای جذب و یا دفع مخاطب دارد.

اگر شما بتوانید با اولین پاراگراف نظر مخاطب را جلب کنید تا حدود زیادی مسیر موفقیت را طی کرده اید. بنابراین در نظر داشته باشید که این اولین پاراگراف را بسیار مناسب و مرتبط با محتوای کلی و مکمل عنوان انتخابی بنویسید.

می توانید با توجه به نوع محتوا و ساختار آن برای هر بخشی یک میان تیتر در نظر بگیرید که همزمان با داشتن پیوستگی با کل مطلب دارای یک قلمرو خصوصی نیز باشد تا مخاطب احساس خستگی و رکود نکند. اگر از مطالب لاتین استفاده می کنید نوع ترجمه ای که ارائه می دهید بسیار مهم است. این ترجمه بایستی به قدری روان نوشته شده باشد که مخاطب را در خواندن آزار ندهد. 


• در محتوایی که ارائه می دهید حتما از عکس یا عکس های مرتبط استفاده کنید.

مخاطب در اولین نگاه به محتوای ارائه شده شما، به عکس آن توجه می کند و در اصل این عکس نشان دهنده کلیت و شخصیت محتوای شماست که می تواند در جلب نظر مخاطب بسیار موثر واقع شود. 


در صورتیکه هدف شما داشتن مخاطبانی وفادار است که بتوانید در نهایت این مخاطبان را به مشتری تبدیل کنید یک اصل اساسی دیگر را نیز باید در نظر داشته باشید و آن این است که: شما باید تنها در یک موضوع محتوا تولید کنید. 

Select a topic to write content
این موضوع همانی ست که مرتبط با کسب و کارتان است. اگر شما محتواهای متنوع و بی هدف و بی ارتباط با هم  و با تجارتتان تولید کنید هرچقدر هم که حرفه ای باشد و جذاب، چون مخاطبان را به صورت دائمی درگیر خود نمی کند و هر روز مخاطبان تغییر می کنند، بنابراین نرخ سود دهی آنان به شما پایین می آید. 


• سعی کنید از متخصصان حرفه ای تولید محتوا در تجارتتان استفاده کنید. 
آنان با داشتن تسلط بر اصول نگارشی و نیز داشتن دامنه وسیعی از لغات در ذهنشان توانایی خلق یک محتوای با کیفیت و جذاب را دارند. ضمن اینکه کار ویراستاری محتوای شما را نیز انجام می دهند و در کل یک نظم و ترتیب خاصی را در ارائه محتوا در نظر می گیرند که می تواند برگ برنده شما در جذب مخاطب باشد. 


رعایت اصول نگارشی در تولید یک محتوای جذاب و تاثیرگذار، ارزش و اعتبار سایت شما را بالا برده و شما را واجد ترافیک بالا در گوگل می کند. 


• محتواهای تولید شده خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید تا بدین وسیله خود و برندتان را به جامعه هدف بشناسانید. 
Share the content
در پایان این نکته را به شما گوشزد می کنم که:
سایت های جذاب برای موتورهای جستجو و گوگل، وب سایت هایی هستند که
1- برای مخاطب جذاب باشند.
2- کپی برداری نباشند.
3- مخاطب پسند باشند.
4- دارای مطالب مفید و البته اختصاصی باشند. 


با در نظر گرفتن جمیع جهات آنچه که شما را در رسیدن به اهدافتان که همانا معرفی کسب و کار و برندتان و البته فروش بیشتر است، یاری می دهد کل مطالبی است که در بالا ذکر شدند . لازم است تمامی نکات را با هم در نظر بگیرید. هیچ ترتیب اولویتی وجود ندارد. همگی آنها با هم و در ارتباط با هم است که محتوای شما را به یک محتوای جذاب و مخاطب پسند تبدیل می کند.انتهای مقاله/
راهکارهای تولید محتوای جذاب برای مخاطبآخرین تاریخ به روزرسانی: 1396/12/13سپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

درباره آسان پن