چگونگی بازاریابی سرویس ها و خدمات به طور کاملا موثر و موفقیت آمیز

How to use the services and services effectively and successfully

هنگامی که صحبت از بازاریابی یک سرویس به میان می آید نسبت به بازاریابی یک محصول موضوعی چالش برانگیزتر است؛ چراکه در بازاریابی محصول شما قصد فروش چیزی که برای خریدار ملموس است را دارید اما در بازاریابی یک سرویس آنچه که نامرئی است را می فروشید. در این حالت خریدار سرویس شما نمی تواند آن را لمس کند یا ببیند بنابراین برای پذیرش پیشنهاد شما شاید به نوعی احساس خطر کند و در انتخاب خود مردد شود.  


هنگامی که بازاریابی خدمات (سرویس) به طور موثر انجام شود و یک تجربه خوب برای مشتری ایجاد کند منجر به بستن قرارداد بسیار مهمی خواهد شد. تجربه کلی مصرف کننده تاثیر مستقیمی بر ارزش درک شده سرویس دارد که خود باعث خواهد شد خطری که در ابتدا شاید احساس می شد تا حدی از بین برود. ▪ ایجاد یک تجربه از طریق پیام بازاریابی

هدف شما در سرویس های خدماتی، شناسایی مشکل یا دردی است که در زمینه کاری خود احساس کرده اید، همچنین یافتن راه های موثر برای نشان دادن اینکه چگونه خدمات شما این مشکل یا نقطه درد را حل می کند. 

چالش و وظیفه شما شبیه سازی و ایجاد تجربه از طریق پیام های بازاریابی است تا بتوانید توجه مخاطب را به خود جلب کنید.  

Customer experience
در نظر داشته باشید که خدمات و سرویس های ارائه شده می توانند برای یک فرد به عنوان نماینده برند یا شرکت، شهرت ایجاد کنند. افرادی که در فروش و اجرای خدمات مشارکت دارند بالقوه توانایی ایجاد یا شکستن شهرت یک شرکت را دارند. 


کنترل سخت افزاری برای شرکت های خدماتی سخت تر است؛ به این معنی که همیشه باید حضوری فعال و آنلاین داشته باشید و تلاش کنید تا شهرت تان همچنان باقی بماند. اگر شما یک بازدید، انتقاد و یا یک دوره بد در کارنامه داشته باشید زمینه ساز حذف شما از گردونه رقابت خواهد شد.   ▪ بازاریابی یک شرکت خدماتی

در این نوع بازارها مصرف کنندگان اغلب با مقایسه فروشندگان، خدمات آنان را مقایسه می کنند.

از آنجایی که مصرف کنندگان خدماتی، نمی توانند در لحظه آن را لمس کرده یا احساس کنند و باید بتوانند به سرویس شما به عنوان یک وعده ای که محقق خواهد شد، اعتماد کنند؛ چگونه می توانید به آنها در این راستا کمک کنید تا در مقایسه با فروشندگان دیگر شانس بالاتر و برتری برای انتخاب توسط مصرف کننده را داشته باشید؟ 


همانطور که می دانید معمولا سرویس های خدماتی به گونه ای است که امکان برگشت وجه و یا همانند کالاها امکان مرجوعی ندارند؛ در این حالت چه باید کرد؟

اگر سرویس خریداری شده آنچه که مورد انتظار مصرف کننده باشد را برآورده نسازد، برای داشتن سابقه ای خوب در عموم مصرف کنندگان می توانید هزینه را برای انتخاب یک محصول یا سرویسی دیگر لحاظ کنید. با دادن چنین اطمینانی به مصرف کننده شرایط بهتری برای پذیرفته شدن از طرف آنان را به دست خواهید آورد.

شکست در ارائه یک سرویس، هزینه های مربوط به تجربه فروش را در برابر زمانی که طرفین به عنوان مصرف کننده و صاحب بیزنس از دست خواهند داد، جبران نمی کند؛ چراکه همه ما اغلب احساس می کنیم که زمان ارزشمندتر از پول است.در نظر داشته باشید که در بازاریابی سنتی 4Ps هنگامی که صحبت بر سر بازاریابی خدمات می شود، سه مورد دیگر به آن اضافه می کنیم. همانطور که به یاد دارید قبلا به طور مفصل در مورد اجزای بازاریابی سنتی 4Ps با هم صحبت کردیم. به طور تیتروار این اجزا عبارتند از:

• تولید / محصول

• قیمت

• مکان

• ترفیع


حال سه جزء اضافی که باید درنظر گرفته شود عبارتند از:

• مردم

همه افراد به طور مستقیم یا غیرمستقیم از مصرف کنندگان یک سرویس مهم هستند. مردم می توانند ارزش قابل توجهی برای ارائه خدمات ایجاد کنند. آنها هستند که به نوعی در به فروش رساندن خدمات مشارکت دارند و باعث خواهند شد که بازاریابی شما گسترده شده و یا اینکه بی جواب بماند.  

بنابراین وقت آن رسیده که نگاهی دقیق به چهره سرویس ها و خدمات خود انداخته و آنها را ارزیابی کنید.• مدارک فیزیکی

نحوه ارائه خدمات باید به طور صحیح اطلاع رسانی شده و پیگیری شود. شما یک تجربه نامحدود ایجاد می کنید، بنابراین ارتباط ها و اسناد تنها شواهد فیزیکی هستند که باید با مصرف کننده خود به اشتراک بگذارید. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی از اینگونه اسناد و ارتباط ها برخوردار هستید و اطلاع رسانی درست و بجایی هم انجام می دهید.• فرآیند
روش ها و جریان فعالیت هایی که در بکارگیری خدمات استفاده می شود، یک عنصر ضروری از استراتژی شما در خدمات بازاریابی است. همه چیز باید هموار باشد تا اعتماد مصرف کننده را حفظ کند.زمانی که فروش شما بر مبنای سرویس ها و خدمات است، با توسعه 4Ps و افزایش این سه استراتژی فوق به آن می توانید خدمات خود را در بازار هدف به طور موفقیت آمیزی به انجام برسانید. 

اگر زمانی که سرویس های خود را بازاریابی می کنید احساس کردید که گیر کرده اید و نمی دانید چه راهکاری را در پیش گیرید، سعی کنید آن را به عنوان یک محصول در نظر بگیرید. این راهکار اغلب می تواند چارچوب مناسب بازاریابی را یادآور شود و به شما کمک کند تا روند مناسب را پیدا کنید.


آیا فکر می کنید خدمات شما یک تجربه خاص و خدمت برتری را به مصرف کننده ارائه می دهد؟ چه تجربه ای یا خدماتی باعث می شود مشتری شما در مورد خرید خود احساس راحتی کند؟ 

این احساس همانی است که شما باید در رابطه با خدمات و ارزش آفرینی به آن بپردازید. باید بتوانید در تلاش های بازاریابی خود چنین تجربه هایی را به طور کاملا ملموس نشان دهید تا سرویس های ارائه شده تان بهتر از سایر سرویس ها خودنمایی کند. 

Value creation services

پلتفرم بازاریابی خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که در فرمتی روشن و آسان و قابل فهم، موارد زیر را ذکر کرده اید:

• سرویس چیست؟ آنچه که شما در کسب و کارتان ارائه داده و انجام می دهید چیست؟

• چرا سرویس ارائه شده شما مهم است؟ با استفاده از آن چه مشکلی حل می شود؟ چه نقطه دردی با استفاده از آن تسکین می یابد؟

• خدمات شما چه مزایایی دارد؟ آیا صرفه جویی در وقت، کاهش هزینه یا کاهش منابع را به همراه دارد؟

• نتایج ارائه شده چه هستند؟ مشتری باید انتظار چه چیزی را داشته باشد؟شما می توانید با تمرکز بر مشکل و یا نقطه درد و نشان دادن حل آن با استفاده از ارائه نتایج قابل پذیرش به طور موثر این اطمینان را در مصرف کننده ایجاد کنید. همچنین با برآورده ساختن انتظارات مصرف کننده پیش از زمان تعیین شده می توانید اعتماد بیشتر او را جلب کرده و مطمئن شوید که دیگر حرف و سخنی نخواهد بود. 
با بکار گیری نکات فوق می توانید موفقیت های زیادی در تلاش های بازاریابی خود مشاهده کنید.  انتهای مقاله/
سرویس ها و خدمات خود را چگونه به طور موثر ارائه دهیم؟سپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

Footer Logo

درباره آسان پن

آلبوم آسان پن