افزایش فروش آنلاین با استفاده از ترفند های کوچک

Increase sales online using small tricks

هر کسی که فروشگاه آنلاین دارد، می خواهد تا حد ممکن میزان فروش خود را افزایش دهد. حال سوال این است، چطور می توان این کار را انجام داد؟

در حالی که می توانید تغییرات اساسی در استراتژی بازاریابی فروشگاه آنلاین خود داشته باشید، گاهی اوقات با چند تغییر در عناصر کوچک می توانید به همان نتایج دست یابید. این فرآیند بهینه سازی تبدیل نامیده می شود.


هدف بهینه سازی افزایش درصد بازدیدکنندگان وبسایت است که در نهایت تبدیل به مشتری شوند. در کسب و کارهای جدید، بهینه سازی امری بسیار مهم است؛ زیرا این کار به شما کمک خواهد کرد تا میزان بازدیدکنندگان تان را به حداکثر رسانده و اکثر آنان به مشتریان نقدی و دائمی تبدیل شوند. 

در شماره های قبل توضیح دادیم که چرا برخی از کاربران از خرید خود منصرف می شونداین مقاله به شما کمک خواهد کرد تا با انجام برخی تغییرات در وبسایت اصلی بتوانید به سرعت از طریق بهینه سازی، فروش آنلاین خود را بالا ببرید. هر یک از نکاتی که توضیح داده می شود بر اساس آمار و یا مطالعات موردی است که نشان دهنده افزایش فروش است.  

online sell

روش های ساده ای برای بهبود فروش آنلاین شما وجود دارد. در اینجا ده تغییری که در این راستا می تواند کمک کننده باشد، بیان می کنیم.

1. شخصی سازی استفاده از CTA

از آنجا که اندازه گیری نرخ تبدیل برای افزایش فروش ضروری است، مهم است جایی که مرکز این تبدیل است، بهینه سازی شود.

Call To Action یک عنصر از یک صفحه است که به مخاطب مسیر مشخصی را نشان می دهد.

call to actionبرای مثال: در صفحات محصول این عنصر می تواند یک دکمه "خرید در حال حاضر" یا "افزودن به سبد خرید" باشد. همچنین از CTA می توان برای تماس با بازدید کنندگان استفاده کرد و مواردی مانند عضویت در لیست ایمیل، پیگیری یک صفحه رسانه اجتماعی و یا به اشتراک گذاری محتوا را یادآوری کرد.


برقرای تماس تلفنی به صورت "شخصی" بسیار دقیق تر است. بدین ترتیب که هر بازدید کننده در هرجایی از قیف فروش قرار داشته باشد در نظر گرفته شده و بر آن اساس ارتباط برقرار می شود. 

در مطالعه ای که HubSpot بر روی بیش از 93 هزار CTA انجام داد، متوجه شد که ایجاد متن CTA متناسب با آنچه که کاربران می بینند و به آن نیاز دارند منجر به هدایت خرید آنلاین آنان شده و در نهایت باعث افزایش نرخ تبدیل خواهد شد. 

در این مطالعه، روش HubSpot منجر به نرخ تبدیل 42 درصدی بازدیدکنندگان شد. 2. نوشتن عنوان های روشن تر

متن عنوان نیز عامل مهمی در افزایش فروش شما است. با این توضیح که این عنوان خاص برای چه قسمتی از وبسایت شما ایجاد شده است؟ برای یک مقاله، یک صفحه محصول، یک صفحه فشرده یا صفحه اصلی وب.


عنوان معمولا اولین چیزی است که باعث جذب مخاطب می شود. شما باید بتوانید عناوین خود را به گونه ای انتخاب کنید که انگیزه کافی را در بازدیدکننده ایجاد کرده و او را ترغیب به خواندن و مرور وبسایت شما کند. 

با در نظر گرفتن اینکه مشتریان هدف در کسب و کار شما چه کسانی هستند؟ و برای آنها چه کاری می توانید انجام دهید؟ پیشنهاد خود را در عنوان به طور واضح بیان کنید.

بر اساس مطالعه انجام شده در یک شرکت مربوط به فن آوری ها و بهینه سازی SEO، مشخص گردید که هرچقدر عناوین انتخاب شده در ارتباط با آنچه که ارائه داده می شود روشن تر و صریح تر باشد؛ مخاطبان، بیشتر آن را ترجیح می دهند.


در یک مطالعه موردی، یک شرکت سرمایه گذاری قادر بود نرخ تبدیل خود را تنها با مشخص کردن آنچه انجام می دهد و چه کسی آن را انجام می دهد، 52 درصد افزایش دهد. 


عنوان ها را در صفحات اصلی وبسایت خود، از جمله صفحه اصلی و صفحات محصول، بررسی کنید. آیا آنها مشخص می کنند که مخاطب هدف شما چه کسانی هستند؟ چه کاری برای آنها انجام می دهید و مخاطبانتان در کنار شما به چه چیزی می توانند امید داشته باشند؟ 

اگر عنوان های بکار برده شده شما در پاسخ به اینگونه سوال ها ناتوان هستند، بنابراین بایستی سرفصل های خود را بازنویسی کنید و پس از آن تغییر در نرخ تبدیل وبسایت تان را خواهید دید.3. حذف نوارهای هدایت گر وبسایت

از آنجا که شما می خواهید CTA به مانند نقطه کانونی بر روی اکثر صفحات وب تان باشد، مهم است که منوهای متناسب را در وبسایت قرار دهید؛ البته باید توجه داشته باشید که در صفحات کلیدی خود با به حداقل رساندن عناصر ( و نه بصورت گزافه گویی و غیر ضروری) می توانید بازدیدکنندگان را به سمت CTA هدایت کنید. به این ترتیب احتمالا آنان از CTA پیروی کرده و تا انتها پیش خواهند رفت. 


در آزمایشی که در یک فروشگاه آنلاین انجام شد، MECLABS دریافت که با حذف صفحات بالا و نوار کناری در صفحات پرداخت، میزان پرداخت 10 درصد افزایش می یابد. به طور مشابه، یک وبسایت نگهداری بچه ها با کاور کردن نوار بالای صفحه اصلی خود میزان تبدیل خود را تقریبا دو برابر کرد. 

این آزمایش ها با برخی از تحقیقات کلاسیک انجام شده همسو بوده و نشان می دهند که حذف نوارهای هدایت گر اضافی در صفحه های اصلی وبسایت منجر به افزایش 10 تا 50 درصدی نرخ تبدیل خواهد شد. 

این بدان معنا نیست که در تمام وبسایت شما نباید عناصر هدایت گر وجود داشته باشد؛ بلکه این عناصر نباید از هدف اصلی صفحه منحرف شوند. 4. بهینه سازی متن متناسب با CTA 

مرکز توجه بودن CTA به این معنا نیست که شما عناصر دیگر اطراف آن را نادیده بگیرید. معمولا متنی که در اطراف یا در نزدیکی CTA قرار می گیرد، بسیار تاثیر گذار است.

مطالعات موردی متعددی وجود دارد که نشان می دهد بهینه سازی متن در نزدیکی CTA ممکن است بر روی تبدیل های شما تاثیر بگذارد. در یک تصمیم گیری، خرده فروشی Zalora متن محصول خود را در نزدیکی CTA تغییر داد و همین بهینه سازی باعث افزایش 12 درصدی در خریدهای آنلاین شد. مطالعه دیگری بر روی یک شرکت دادرسی نشان داد که تغییر متن به طور مستقیم از طریق فرم تماس، باعث افزایش 69 درصدی شد.

مطالعات موردی نشان می دهند که متن نوشته شده در فضای نزدیک CTA نباید تصادفی و بی هدف باشد. نگرانی ها، اهداف و نیازهای مخاطبان تان را در نظر گرفته و سپس اقدام به نوشتن کنید. 5. استفاده از پیشنهادات پاپ آپ 

زمانیکه کلمه pop-up را می شنوید ناخودآگاه ذهن شما به سمت یک حواس پرتی آزار دهنده در هنگام جستجو در وبسایت، می رود. اما اگر به طور کاملا استراتژیک از این گزینه استفاده کنید، خواهید توانست نرخ سبدهای خرید مرجوعی و انصرافی را کاهش داده و نرخ تبدیل فروشگاه اینترنتی خود را افزایش دهید.  

اطمینان حاصل کنید که پنجره های تبلیغاتی شما با ارائه چیزی مناسب و مفید برای کاربر، به خوبی انجام وظیفه خواهد کرد. اگر پیشنهاد شما یک تبلیغ یا هدایای تبلیغاتی است که بازدید کنندگان از آن لذت می برند، پنجره pop-up به عنوان یک هدیه به جای حواس پرتی آزار دهنده دیده خواهد شد.

کووتا، شرکتی که به طور آنلاین محصولات بهداشتی را به فروش می رساند، تنها با افزودن پیشنهاد تخفیف با استفاده از پنجره pop-up به افزایش 187 درصدی میزان فروش خود دست یافت. 6. اضافه کردن فضایی گسترده به وبسایت 

باید بین عناصر مختلف وبسایت و فروشگاه آنلاین یک فضای خالی یا به اصطلاح یک اتاق تنفس وجود داشته باشد؛ در غیر اینصورت شلوغی عناصر باعث خواهد شد تا دیدگاه بازدیدکنندگان برای حرکت بین عناصر مختلف وبسایت دشوارتر شود.

در یک سری مطالعات موردی، Good، یک شرکت بهینه ساز نرخ تبدیل، متوجه شد که فروشگاه های آنلاین با تبادل نظر، منجر به افزایش نرخ تبدیل و فروش بیشتر شده اند. در یک مثال خاص، آنها با حذف عناصر غیر ضروری و افزایش استفاده از فضای خالی موفق شدند نرخ تبدیل صفحه محصول را به دو برابر تبدیل کنند.7. قراردادن عکس کالاهای موجود

اگر در حال حاضر از عکس های واقعی کالاهای خود در فروشگاه آنلاین تان استفاده می کنید بسیار خوب است. اغلب کسب و کارهای جدید نمی توانند عکس های حرفه ای از محصولات یا تیم خود بگیرند. 

اما هزینه و یا تلاشی که برای استفاده از عکس های واقعی صورت می گیرد قابل توجیه است؛ چرا که عکس های واقعی از محصولات تاثیر مثبتی بر بازدیدکنندگان و نرخ تبدیل دارد.


مجموعه ای از آزمایش ها که توسط Bllush (شرکت راه حل های تجارت الکترونیک) انجام شد، نشان داد که داشتن عکس های که کاربر در آن دیده می شود، حداقل دو برابر بیشتر از یک تصویر بدون پس زمینه باعث افزایش نرخ تبدیل می شود. به عبارت دیگر، شما نباید فقط محصولات خود را در یک بکراند سفید نشان دهید، بلکه باید آنها را در حالیکه توسط کابران مورد استفاده قرار می گیرد نیز نشان دهید.


بهترین حالت ترکیب عکس های معمولی با عکس های محصولات است. در صفحات محصول قرار دادن عکس های بزرگ از کل محصول از زوایای مختلف و نشان دادن جزئیات کوچک از نزدیک در عکس ها بسیار مهم است. همچنین در پس زمینه آن باید مناسب بودن محصول را در هنگام استفاده نشان داد. 

Embed the product photo on the website
همین امر در مورد عکس های مردم نیز صادق است. به جای نشان دادن عکس هایی که نماینده تیم یا مشتریان شما هستند، بهتر است عکس های افراد واقعی را انتخاب کنید.

شرکت آموزشی رانندگی کامیون با تغییر عکس های صفحه محصولات خود از کامیون داران به عکس هایی از دانش آموزان واقعی اش،  نرخ تبدیل خود را 161 درصد افزایش داد.8. بهبود خوانایی

نکاتی که در بالا اشاره شده عمدتا به اهمیت محتوای متن در فروشگاه اینترنتی تاکید دارند. به غیر از محتوای متن، قابل خواندن بودن محتوا نیز اهمیت بسیاری دارد. اگر شما محتوای متقاعد کننده ای را ایجاد کرده باشید اما قابل خواندن نباشد، این محتوا به شما هیچ کمکی در جذب مخاطب نخواهد کرد. 

در اینجا دو نکته برای خوانا شدن محتوا به شما یادآوری می کنیم:

▪ اندازه فونت را بزرگتر کنید.

یک شرکت طراحی و متخصص در بهینه سازی نرخ تبدیل، در بررسی های خود متوجه شد که افزایش اندازه فونت از 10 به 13 در وبسایت منجر به افزایش 133 درصدی در نرخ تبدیل می شود. اگرچه اندازه فونت اصلی (10pt) بهتر به نظر می رسید اما افزایش اندازه باعث بهبود فاصله بین کاراکترها و خطوط شده و منجر به نتایج بهتر در فروش آنلاین می شود.

▪ به زبان ساده بنویسید.

اگر می خواهید زبان سایت خود را در مورد قابلیت خواندن بررسی کنید، می توانید از ابزارهایی نظیر Test Readability و Readable.io استفاده کنید.

مثالی از یک وبسایت که همه عناصر بالا را خوب رعایت می کند Basecamp است. ابزار تست خوانایی نشان می دهد که متن صفحه اصلی برای یک کودک 10 تا 11 ساله قابل درک است. اندازه فونت بزرگ بوده و بنابراین متن از راه دور هم قابل خواندن است. رعایت سلسله مراتبی که به اندازه های مختلف فونت اشاره دارد نیز به قابلیت خوانده شدن صفحه در این وبسایت اضافه شده است. 9. اثبات رضایت مشتری 

برای تشویق مشتریان جدید و فروش بیشتر، باید ثابت کنید که کسب و کار شما دارای سابقه ای روشن از مشتریان راضی است. برای اثبات این مطلب می توانید از جوایز، ارائه لیستی از مشتریان سابق یا فعلی، مطالعات موردی و توصیفات استفاده کنید. 

این اثبات مخصوصا برای بیزنس های جدیدی که می خواهند خود را به عنوان یک برند تجاری مطرح کنند بسیار مهم است. در یک نظرسنجی صورت گرفته مشخص گردید که 84 درصد از خریداران اینترنتی به توصیه شخصی، اعتماد دارند.

همچنین ارائه بررسی های بیشتر یک محصول، برای افزایش نرخ تبدیل کارساز است. داشتن بیش از پنجاه بررسی محصول می تواند نرخ تبدیل را 4.6 درصد افزایش دهد.

یک مثال از فروشگاه آنلاین که مدرک اثبات اجتماعی را دارد، کاسپر است. در هر یک از صفحات محصول آنها رتبه بندی ستاره ای و امکان بررسی وجود دارد. هنگامی که نشانگر ماوس را روی رتبه ستاره ای یک محصول قرار می دهید، در یک پنجره کوچک رتبه آن نشان داده می شود؛ همچنین یک لینک وجود دارد که در آن می توانید تمام بررسی را بخوانید.10. نمایش گارانتی محصول به طور برجسته

شما همچنین می توانید تبدیل های تجارت الکترونیک خود را از طریق تضمین کیفیت محصولات و یا خدمات خود افزایش دهید.

می توانید این کار را در موارد زیر انجام دهید:

• نشان های امنیتی.

این نمادها نشان می دهد که معاملات در وبسایت شما خصوصی و امن هستند.

شرکت بازاریابی دیجیتال Blue Fountain Media با افزودن یک نشان امنیتی از VeriSign شاهد افزایش 42 درصدی نرخ تبدیلات بود.
با این وجود تمام نشان ها برابر نیستند. بر اساس یک مطالعه از Conversion XL، مصرف کنندگان تنها تمایل به دیدن نشان های اعتبار از مارک های آشنا مانند گوگل، پی پال و نورتون هستند.• سیاست های بازگشت و تضمین برگشت پول

این اعتماد مشتریان بالقوه را به دست می آورد، زیرا به آنها اطمینان می دهد که اگر از محصول و خدمات خود راضی نیستند، می توانند آن را مرجوع کرده و وجه خود را دریافت کنند.

مطالعه موردی از Visual Website Optimizer مشخص شد که اضافه کردن یک نشان امنیتی تضمین بازگشت 30 روزه، باعث افزایش 32 درصدی تبدیلات شد.


• مدالها و نشان های اختصاصی

این مدال ها می توانند جوایز، رتبه بندی در صنعت و حرفه، اعتباربخشی، عضویت در سازمان ها و ... باشند. 

 خرده فروشی آنلاین Bag Servant تنها با نمایش یک جایزه که برنده شده بود، توانست نرخ تبدیل خود را 72 درصد، افزایش دهد.همانطور که نکات بالا نشان می دهد، شما برای به حداکثر رساندن فروش خود نیاز به تغییرات اساسی در وبسایت ندارید. گاهی اوقات تغییرات ساده و جزئی در عناصر مختلف وبسایت مانند Call To Action، Images، Navigation و... می تواند به اندازه کافی برای افزایش سود شما کارساز باشند. حداقل هر از چندماه یک بار شرایط وبسایت خود را تست کرده تا ایرادهای کوچک آن را دیده و فروشگاه خود را به روز رسانی کنید.  انتهای مقاله/
10  راه ساده برای سرعت بخشیدن به فروش آنلاین آخرین تاریخ به روزرسانی: 1397/3/30سپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

logo-samandehi

درباره آسان پن

با ما در تماس باشید

آدرس: شیراز، چهارراه ریشمک، ساختمان امیرکبیر، واحد 4

تلفن: 38393142-071