راهنمای جامع سئو محتوا- بخش دوم

good structure site

در مقاله شماره قبل با عنوان (راهنمای جامع سئو محتوا- بخش اول) به تعریف سئو محتوا و اهمیت آن در موتورهای جستجو پرداختیم. همچنین بیان کردیم که برای داشتن رتبه بالا در گوگل به سه عنصر اصلی نیاز دارید و استراتژی کلمات کلیدی را به طور کامل توضیح دادیم. 


در این نوشتار به بررسی دومین عنصر یعنی ساختار سایت خواهیم پرداخت. با گروه تحریریه آسان پن همراه باشید.
◊ ساختار سایت و تاثیر آن بر رتبه بندی گوگل

دومین جنبه مهم سئو محتوا ساختار سایت شماست. در ابتدا دلیل حیاتی بودن ساختار سایت را توضیح خواهیم داد، سپس به شما نشان خواهیم داد که ساختار ایده آل سایت چگونه است.


همچنین نکاتی در مورد چگونگی بهبود ساختار سایت بدون ایجاد اختلال در هسته اصلی وبسایت، ارائه خواهیم کرد.
◊ چرا ساختار سایت برای سئو محتوا مهم است؟

دو دلیل اصلی وجود دارد که نشان می دهد ساختار سایت یک فاکتور مهم رتبه بندی است و بنابراین برای ایجاد سئوی محتوا ضروری است:


الف. ساختار خوب به گوگل کمک می کند تا سایت شما را بهتر "درک" کند.

نحوه ساختار سایت شما به Google سرنخ های قابل توجهی در مورد یافتن مهمترین مطالب می دهد. ساختار سایت تعیین می کند که آیا یک موتور جستجو می فهمد سایت شما چیست و به راحتی محتوای مربوط به هدف سایت را پیدا و فهرست می کند یا خیر.

بنابراین یک ساختار سایت خوب منجر به رتبه بندی بالاتر در گوگل خواهد شد.

با ایجاد چنین ساختاری، می توانید از محتوای موجود استفاده کنید و به سایر صفحات لینک داخلی و خارجی بزنید تا با این کار به دیده شدن سایر صفحات نیز کمک کنید.


در یک سایت تجاری، این بدان معنی است که شما می توانید از محتوای با کیفیت بالا برای افزایش رتبه در موتورهای جستجو و در صفحات فروش استفاده کنید.بیشتر بدانید:

صفحه فرود چیست و چگونه کار می کند؟ب- یک ساختار خوب باعث می شود تا بین محتواهای موجود در وبسایت رقابت ایجاد نشود.

شما در وبسایت تان احتمالا چندین مقاله در مورد موضوعات مشابه خواهید داشت. به عنوان مثال در Yoast مطالب درباره SEO نوشته می شود. اگر هشت مقاله جداگانه در مورد سئو در وبسایت وجود داشته باشد، گوگل نمی تواند متوجه شود که کدام یک از این موارد مهم است. در واقع اگر این موضوع با ساختار سایت روشن نشود، تمامی این هشت مقاله برای کسب رتبه برتر در گوگل با هم رقابت خواهند کرد؛ که این اصلا به صلاح وبسایت نیست. 

بنابراین، حل مشکلاتی از این قبیل با استفاده از یک ساختار پیوند داخلی صحیح منجر به رتبه بندی کلی می شود.


site structure important for content SEO

◊ ساختار ایده آل یک سایت چگونه است؟

در حالت ایده آل، شما باید سایت خود را مانند هرم، ساختار دهید. بالای هرم صفحه اصلی شما و در صفحه اصلی پیوندهایی به برخی دیگر از صفحات داشته باشید که این صفحات نیز به نوبه خود، به صفحات بیشتری پیوند بخورند.


یک استراتژی سئو محتوای موثر شامل استراتژی کلمات کلیدی و نحوه عملکرد و تعامل آنها با هم در وبسایت می شود.

برای داشتن یک استراتژی مناسب کلمات کلیدی، آیا به کلمات کلیدی متداول و رقابتی و عبارات دم بلند فکر کرده اید؟


شما باید بتوانید دوگانگی مشابهی در ساختار سایت خود ایجاد کنید. بدین صورت که صفحاتی که روی اصطلاحات جستجوی رایج متمرکز هستند باید در بالای هرم زیاد دیده شوند، در حالی که صفحات بهینه شده برای کلمات کلیدی طولانی تر در قسمت پایین ساختار سایت شما ظاهر شوند. همچنین صفحاتی که شامل کلمات کلیدی دم بلند هستند و در پایین هرم قرار دارند، باید به درستی با صفحات بالاتر در هرم پیوند داشته باشند.بیشتر بخوانید:

راهنمای جامع سئو محتوا- بخش اول
◊ چگونه ساختار سایت خود را بهبود بخشیم؟ 

اگر در مورد سئو محتوا جدی هستید، به احتمال زیاد یک وبسایت فعال دارید. بنابراین ممکن است کمی نیاز به تنظیمات مجدد داشته باشد تا ساختار سایت را به روشی ایده آل و شبیه هرم تنظیم کنید. ناامید نشوید؛ هنوز کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای بهبود ساختار سایت و سئوی محتوای خود انجام دهید.الف- درباره ساختار اصلی محتواهای وبسایت تان تصمیم گیری کنید.

باید تمرکزتان را در جهت ایجاد مقالات و محتواهایی متناسب با هدف اصلی وبسایت تان قرار دهید. این قبیل مقالات هستند که موجب افتخار شما خواهند شد. در واقع شما با این نوشتارها باید به دنبال کسب بیشترین رتبه در گوگل باشید. 


اگر هنوز تصمیم نگرفته اید که کدام نوع نوشتن برای شما مهمترین جایگاه را فراهم می کند، اکنون زمان آن است که به این موضوع فکر کنید. 
تلاش خود را بر روی مقالاتی قرار دهید که بر پایه استراکچر اصلی تان متمرکز است. اینها مقالاتی هستند که بیشتر از همه به آنها نیاز دارید و بیشتر به هویت وب سایت شما نزدیک هستند و رابطه دارند.بیشتر بدانید:

تقویم محتوا و تاثیر آن بر ترافیک سایت

روانشناسی رنگ ها و تاثیر آنها در طراحی سایت و جذب مخاطب

دلایل لزوم وبسایت برای کسب و کارها

ب- پیوند زدن ( لینک دادن) مقالات به هم و به ساختار اصلی طراحی شده

پس از تصمیم گیری در مورد استراتژی و ساختار مقالات وبسایت، دقت کنید که تمامی نوشته های وبلاگ تان به آن ساختار مدنظر پیوند داده باشید و از طرفی لینک های داخلی به سایر مقالات مشابه را هم انجام دهید. به این ترتیب، الگوریتم های گوگل متوجه می شوند کدام مقاله را در بالاترین رتبه قرار دهند. 


برای ایجاد پیوندهای داخلی می توانید از برنامه Yoast SEO Premium استفاده کنید. این برنامه دارای یک ابزار پیوند داخلی پیشرفته است که به طور خودکار مقالات مرتبط را برای پیوند دادن پیشنهاد می کند.بیشتر بدانید:

فواید استفاده از لینک های فالو و آنفالو

بک لینک ها و میزان اثرگذاری آنها بر سئو سایت

موتورهای جستجوگر گوگل و نحوه کارکرد آنها


why is dite structure important for content SEO

ج- از تگ ها به اندازه کافی استفاده کنید.

با استفاده از تگ ها (برچسب ها) و طبقه بندی ها ساختار بیشتری به سایت می دهید و گوگل بهتر می تواند مطالب را درک کند. در چنین حالتی گوگل مقالات شما را درباره موضوعات مشابه گروه بندی خواهد کرد. 

بر عکس استفاده نامناسب و بیش از حد از برچسب ها باعث ایجاد یک سایت گیج کننده و ساختار نامناسب می شود. 

د- از تکرار مطالب خودداری کنید.

اگر یک محتوای کاملا یکسان را در چندین مکان سایت به نمایش بگذارید، قطعا خوانندگان را دلسرد خواهید کرد. از طرفی موتورهای جستجو مواردی را به نمایش می گذارند که تکراری نباشند و مخاطب بتواند از آن بهره مند شود. 


علاوه بر این، وقتی سایر وب سایت ها به محصول شما لینک می دهند، احتمالا برخی از آنها به URL اول پیوند زده، در حالی که برخی دیگر به URL دوم پیوند می خورند. یعنی برخی به محتوای اول شما و برخی به محتوای کاملا مشابه اما به URL دوم لینک خواهند داد. 


در حالی که اگر همه این موارد تکراری به یک URL متصل شوند، شانس شما برای رتبه بندی در 10 کلمه کلیدی مربوطه بسیار بیشتر خواهد بود. 
ه- محتوای های قدیمی را ویرایش و یا حذف کنید.

آیا باید مطالب قدیمی را حفظ کرد؟ به طور خلاصه، باید بگوییم که می توانید آنها را به روز کنید، ادغام یا تغییر مسیر دهید. این بخشی از کارهای منظم محتوا برای سئو است. اگر غیر از این باشد بهتر است که آن را حذف کنید.
ی- به بررسی مطالب و محتواهای یتیم بپردازید!

اصطلاح "محتوای یتیم" به مقالاتی گفته می شود که هیچ پیوندی از سایر مقالات یا پست های شما ندارند. به همین دلیل، یافتن این مقالات چه توسط گوگل و چه توسط کاربران سایت دشوار است. بنابراین از دید موتورهای جستجو این نوع مطالب از اهمیت کمتری برخوردار هستند.


با این توضیحات، اگر مقاله ای برای شما مهم است، با پیوند دادن به آن مقاله خاص از سایر مطالب مرتبط، آن را برای گوگل و بازدیدکنندگان خود روشن کنید.
و- با آدمخوار شدن محتوا کنار بیایید!

هنگامی که مدتی در حال نوشتن محتوا هستید، ممکن است ده ها مقاله در هر موضوع خاص داشته باشید. اگر این مقالات به نوعی همان موارد را بیان کنند و تکراری باشند، موتورهای جستجو و کاربران ممکن است گیج شوند.


همچنین از آنجا که محتواهای بسیار مشابهی دارید، ممکن است محتوای ایجاد شده در موتورهای جستجو با دیگر محتوای مشابه در وبسایت تان رقابت کند. به این اتفاق اصطلاحا می گویند "کلمه کلیدی آدم خواری است."


این ذاتا بد نیست، اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که آیا مقالات شما همان طور که باید عملکرد خوبی دارند یا اینکه رقابت بین آنها به شانس رسیدن در رتبه بالاتر آسیب می رساند؟

خبر خوب اینکه یافتن و اصلاح خوشه بندی کلمات کلیدی کار سختی نیست.بیشتر بدانید:

چگونگی انتخاب عکس تاثیرگذار در وبسایت

چرا صفحه تشکر از شما برای وبسایت فروشگاهی مهم است؟

چگونگی استفاده از فناوری وب در بازار رقابتی

مزایا و معایب تجارت الکترونیکیاداشت سردبیر:

حال که تا حد زیادی به اهمیت محتوا در وبسایت واقف شده اید، پیشنهاد می کنم که حتما یک گروه تحریریه حرفه ای برای خود انتخاب کنید که در این مسیر به شما کمک کند. گروه تحریریه آسان پن با دارا بودن تیم کارشناسی قوی و پشتیبانی موفق در کنار شماست تا بتوانید با ایجاد محتواهای در خور و مناسب به رتبه های برتر گوگل برسید.

بیشتر بدانید:

ابزارهایی برای بهینه سازی وبسایت و افزایش نرخ ترافیک

طراحی مراحل فروش به کمک استراتژی محتوا

چک لیست بازاریابی محتوا و نکات کلیدی آن

صفحه آرایی توضیح محصول و تاثیر آن بر مشتریان بالقوه
انتهای مقاله/
بررسی نقش ساختار سایت در سئو محتواآخرین تاریخ به روزرسانی: 1399/11/29سپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

درباره آسان پن