فواید استفاده از لینک های فالو و نوفالو

Reasons to use dofollow and nofollow Links

پیشرفت روزافزون سیستم های ارتباطی و اینترنت امکان استفاده از بسیاری سرویس ها را فراهم کرده است. یکی از بیشمار مواردی که مدیران می توانند از آنها برای بهبود وضعیت سئو سایتشان استفاده کنند، انواع لینک هاست. آنچه که در این گفتار مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد لینک های فالو و نوفالو هستند.


در مباحث قبل به طور مفصل بک لینک ها و اثرگذاری آنها را شرح دادیم؛ بنابراین اگر آن مطلب را مطالعه کرده باشید با مفهوم لینک و لینک سازی آشنایی کافی دارید. همانطور که می دانید لینک در لغت به معنای زنجیر است و در ادبیات وب به منظور هدایت کاربران از یک صفحه به صفحه ای دیگر از این اصطلاح استفاده می شود و یکی از تاثیرگذارترین عواملی است که بر سئو سایت خودنمایی می کند. 


قبل از هر چیز بد نیست شما را با تعریفی از لینک های فالو (dofollow) و نوفالو (nofollow) بیشتر آشنا کنم. 

زمانیکه شما مطلب خود را به یک صفحه از وبسایت دیگری پیوند می دهید و در اصطلاح به آن پیج، لینک می زنید؛ چون در حالت عادی تمامی لینک ها از طرف گوگل لینک فالو و مثبت تعریف شده است؛ این معنا را در پی دارد که شما محتوای آن صفحه را با ارزش می دانید و مورد تاییدتان است. در چنین حالتی لینک شما فالو در نظر گرفته خواهد شد و در رتبه بندی سایت تان مورد محاسبه قرار می گیرد. 


اما اگر لینک بزنید و آنرا نوفالو کنید به این معنی است که محتویات آن صفحه مورد قبول و تایید شما نمی باشد. در چنین حالتی موتورهای جستجو در فرایند رتبه بندی پیج شما به بررسی آن صفحات نخواهند پرداخت و تنها مزیت آن این است که به وسیله مخاطبان دیده می شوند و دنبال خواهند شد. 


از آنجائیکه موتورهای جستجو همیشه به دنبال سایت هایی با رتبه های بالاتر برای معرفی به کاربران هستند، یک سری از پارامترها را در صفحات وب مورد بررسی قرار می دهند که یکی از آنها همین لینک های داخلی و خارجی است که باعث می شود یک پیج رنک بالاتری گرفته و در صفحه اول گوگل قرار گیرد. اما برای استفاده از انواع لینک ها بایستی یک سری شرایط و ضوابط را رعایت کنید تا به ضرر شما و سایت تان تمام نشود.

در اینجا محاسن استفاده از لینک های فالو و نوفالو را با هم مرور می کنیم. 

◊ هر زمان که سایتی معتبر به صفحه ای از وبسایت شما لینک فالو بزند، بسته به اعتبار آن سایت مقداری ارزش و اعتبار به سایت شما افزوده خواهد شد و در نتیجه رتبه سئو سایت تان به مرور بالا و بالاتر رفته و در ردیف وبسایت های مفید و معتبر قرار می گیرید و مخاطبان به راحتی شما را پیدا خواهند کرد. 

Increase Website Credit


هرچقدر تعداد لینک های فالویی که از وبسایت های خارجی معتبر دریافت کنید بیشتر باشد به همان میزان قدرت و اعتبار سایت تان بیشتر خواهد شد. به طور مثال اگر دو محتوا که از نظر میزان مفید و کاربردی بودن در یک سطح باشند اما تعداد لینک های فالو یکی کمتر از دیگری باشد؛ آن وبسایتی در موتورهای جستجو بالاتر قرار می گیرد که تعداد فالوهای بیشتری دریافت کرده باشد. 

◊ در کنار این ارزش بزرگ اگر دقت نکنید و خودتان در لینک های خارجی که به وبسایت های دیگر می زنید یک سری موارد را رعایت نکنید قطعا ضرر خواهید کرد. برای ملموس تر شدن موضوع به توضیح زیر دقت کنید: 

اگر شما صفحه خود را به یک وبسایت با کیفیت پایین پیوند بزنید و در حالت فالو آن را نگه دارید؛ هر زمان که آن وبسایت مرجع به هر دلیلی از جمله محتوای تکراری و... از طرف گوگل جریمه شود چون شما هم به آن صفحه لینک فالو زده اید شما نیز جریمه خواهید شد و از اعتبار صفحه و دامین تان نیز کاسته می شود. برای جلوگیری از اینگونه خطرهای احتمالی امکان استفاده از نوفالو فرصتی است تا خود را از اینگونه مسائل رهایی بخشید. 

برای اینکه یک صفحه را نوفالو کنید کافی است در آدرس لینک آن rel=nofollow را اضافه کنید. با چنین راهکار ساده ای شما به موتورهای جستجو تاکید می کنید که محتواهای آن پیج را تائید نمی کنید و هر اتفاقی که برای آن وبسایت پیش بیاید شما از آن مصون خواهید بود. 


◊ یکی دیگر از مواردی که استفاده از نوفالو کردن را موثر قلمداد می کند؛ کاهش اثربخشی انواع اسپم هاست. 

اسپم یا همان هرزنامه به هرگونه ارسال پیام گفته می شود که بدون کسب اجازه و توافق با مدیریت وبسایت در فضای آنلاین برای کاربران ارسال می گردد که معمولا چنین پیام های الکترونیکی ناخواسته ای ارتباطی با وبسایت ندارند و به طور مستقل عمل می کنند. 

استفاده از لینک نوفالو از چنین ارتباط هایی جلوگیری کرده و در نتیجه تعداد اسپم هایی که به وبسایت شما هجوم می آورند بسیار کمتر شده و نهایتا روند رو به بهبود را تجربه خواهید کرد.

Remove spam

توضیح اینکه: زمانیکه کاربر مشغول مطالعه و دیدن و بررسی یک صفحه است ناخودآگاه یک پیام اسپم روی صفحه قرار می گیرد و تمامی کلیدها از کار می افتند مگر اینکه صفحه مزاحم بسته شود و این احساس ناخوشایندی ایجاد می کند و چه بسا کاربر از ادامه مطالعه آن پیج منصرف شود. در اصل اسپم ها همانگونه که از نامشان پیداست مزاحم و اغواکننده هستند. 


در مواقعی که شما از لینک های فالو به سایت های دیگر بیش از حد استفاده کنید، در اصل حجم زیادی از اعتبار وبسایت خودتان را به آنها تقدیم می کنید و این باعث کاهش رتبه سایت شما می شود؛ بنابراین یک سری از لینک ها را با توجه به نوع و محتوای وبسایت مرجع بهتر است نوفالو کنید تا دچار مشکل کاهش رتبه نشوید. 


الگوریتم های موتورهای جستجو دارای محدودیت هایی در ایندکس کردن تعداد صفحه ها دارند. شما با نوفالو کردن یک سری از لینک ها می توانید ضمن کمک به این ربات ها، صفحه هایی که اهمیت بیشتری دارند و ترجیح می دهید بیشتر دیده شوند را معرفی کرده و ایندکس کنید. 


در مجموع

نوفالو کردن لینک های پیوندی به همان اندازه لینک های فالو ارزش و اهمیت دارند. درست است که به معنای عدم تائید محتوای صفحه توسط شماست اما ثبت شدن لینک وبسایت شما در وبسایت های پرطرفدار می تواند شمار بازدیدکنندگان را افزایش داده و ترافیک بالاتری را دریافت کنید ضمن اینکه در صورت بروز هرگونه مشکلی در وبسایت های مرجع شما متضرر نخواهید شد و اعتبار وبسایت تان به خطر نخواهد افتاد. انتهای مقاله/
لینک های فالو و نوفالو و موارد استفاده آنهاآخرین تاریخ به روزرسانی: 1397/2/15سپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

درباره آسان پن