راهکارهایی برای ایجاد پادکست های جذاب

Solutions for creating podcastsپادکست یا به طور کلی netcast، مجموعه ای از فایل های صوتی و تصویری دیجیتال است که کاربر می تواند آن را دانلود کرده و به آن گوش دهد. اغلب برای به اشتراک گذاری قابل دسترس هستند به طوری که قسمت های جدید به صورت خودکار از طریق وبسایت مدیریت به کامپیوتر کاربر، برنامه تلفن همراه یا دستگاه پخش رسانه ای سیار، دانلود می شود و همین خصوصیت آن را از یک رادیو اینترنتی صرف متمایز می کند.


این کلمه در ابتدا توسط "بن همسرلی" به نام پورتمنتو (portmanteau) که از "آی پاد" و "پخش " گرفته شده، پیشنهاد شد. فایل های توزیع شده در پادکست ها دارای فرمت صوتی هستند اما ممکن است گاهی اوقات شامل سایر فرمت های فایل مانند PDF یا EPUB نیز باشند.

فیلم هایی که با یک نوع از پادکست ها به اشتراک گذاشته می شوند، پادکست های ویدئویی یا ودکست ها نامیده می شوند.


گزارشی که سال 2013 درباره رسانه های بازاریابی و اجتماعی تهیه شده بود نشان داد که در آن زمان تنها 3 درصد از بازاریابان از پادکست های سفارشی در کارهای خود استفاده می کردند. این در حالی بود که 24 درصد از بازاریابان برنامه هایی برای تشخیص اینکه چگونه یک پادکست را ایجاد کنند، دنبال می کردند. امروز و در سال 2018 میزان استفاده از پادکست ها در تبلیغات و بازاریابی بسیار بیشتر شده و در واقع در مسیر پیدا کردن جایگاه خود است. 


Jeff Bullas معتقد است که محبوبیت پادکست ها در رسانه های اجتماعی به وضوح با رشد گوشی های هوشمند ارتباط مستقیم دارد. اگر شما هم به دنبال کسب منفعت هرچه بیشتر در استراتژی بازاریابی خود هستید در ادامه با ما باشید و به نکاتی که بیان می شود توجه کرده و بکار گیرید.

◊ خریداران (مشتریان) شخصی خود را در نظر بگیرید.

با وجود اینکه پادکست ها در حال افزایش هستند اما همه افراد از آن ها استفاده نمی کنند. طبق تحقیقات انجام شده تقریبا 16 درصد از کاربران گوشی های هوشمند به پادکست ها گوش می دهند.

کریستوفر پین، یکی از بنیانگذاران پادکست، بازار رو به رشد کاربران گوشی های هوشمند را عاملی برای افزایش مخاطبان تولیدات جدید می داند. به گفته وی، اگر هدف شما در پادکست ها جذب مشتریان جدید است؛ به احتمال زیاد می توانید بهترین نتایج ممکن را با یادگیری تکنولوژی جدید و استفاده از آن به دست آورید. با این توضیحات به راحتی می توان به این نتیجه رسید که شناخت مشتریان اصلی و تمرکز بر آنها با چنین رویکردهایی می تواند شما را به سر منزل مقصود برساند. ◊ در موقعیت های مناسب ارزش آفرینی کنید.

در صنعت و حرفه شما قطعا کسی بوده است که برای اولین بار یک پادکست را ایجاد کرده است. هیچ نیازی نیست که شما آن اولین نفر باشید تا به موفقیت برسید. از طرفی موضوع را نباید به خاطر اصالت کلی آن محدود کنید اما بایستی ارزشی به آن بدهید که شایسته و بایسته آن باشد.

Creating value for podcast

به عنوان مثال: پروژه Influencer اولین محتوای ضبط شده درمورد نفوذ دیجیتال در امور، نبود اما قطعا اولین نمونه ای بود که از لحاظ ساختاری به کلیپ های 60 ثانیه ای نزدیک شد.◊ از میزان علاقه خود به موضوع آگاه باشید و مطمئن شوید که کار کردن بر روی آن موضوع را دوست دارید.

قبل از اینکه به سراغ نحوه ایجاد و ساخت پادکست بروید، حتما از خود بپرسید که آیا این موضوع برای شما قابل هضم است؟ آیا می توانید در بین کارهای روزمره زمانی را به آن اختصاص دهید؟ بسیاری از کارشناسان معتقدند که برای ایجاد پادکست داشتن اشتیاق بسیار مهم و حیاتی است. 

مخاطبان شما یک تعهد بزرگ برایتان محسوب می شوند و اگر شما از کارتان لذت نبرید نمی توانید بهترین کار ممکن را برای آنان تولید کنید و بنابراین هم کار برای خودتان سخت خواهد بود و هم مخاطبانتان لذتی نخواهد برد و چه بسا از جمع شما دور شوند. ◊ ابزار کار خود را انتخاب کنید.

تعدادی از ابزارهای رایگان و کم هزینه برای ضبط Podcasts وجود دارد و Sound Cloud یکی از محبوب ترین آنهاست. با استفاده از این پلتفرم، به آسانی یاد خواهید گرفت که چگونه یک پادکست ایجاد کنید و به iTunes ارسال کنید.

Podcast People  یکی دیگر از گزینه های قوی است که وب سایتی شبیه یک شبکه اجتماعی را ارائه می دهد که در آن محیط قابلیت شبکه شدن برای کاربران فراهم است.

Ardor و Audacity  نیز توانایی ضبط و ویرایش بایت های صوتی را ارائه می دهند.◊ صدای خود را بسازید.

صداقت در مورد نحوه ایجاد یک پادکست مهم است. در حالی که برای یک بازاریاب محتوا، تطبیق دادن تن صدا با محتوای نوشته شده کار آسان و راحتی است؛ اگر این صدا به صورت غیرطبیعی و مصنوعی باشد در ضبط صدا کاملا مشخص خواهد بود و مخاطب نیز آن را احساس خواهد کرد.

 Kenn Blanchard به پادکسترهای جدید توصیه می کند که " با گفتار، صدا و نگرش خود به ایجاد و تولید پادکست بپردازید."◊ سرگرم کننده باشید.

حتی اگر شما یادداشت های خود را برای اولین جلسه ضبط پادکست آماده کرده باشید، نتیجه نهایی نباید صدایی مانند خواندن یک اسکریپت داشته باشد.
Raven scraft توصیه می کند که پادکست خود را با شور و اشتیاق و همانند ماموریتی برای سرگرم کردن مخاطب و جلب نظر وی و در نهایت جذب آنان، ارائه دهید.◊ معرفی کارشناسان جدید 

هنگامی که مراحل اولیه را برای شناسایی نحوه ایجاد پادکست انجام داده اید، از کارشناسان پیشرو دعوت به همکاری کنید. سعی کنید با مهمانان جدید و ایجاد شور و شوق، صداهای تازه و ایده های جدید را برای مخاطبانتان به ارمغان بیاورید. مردم اصولا تمایل دارند که به صحبت های افراد با نفوذ، در حالی که کیفیت محتوای اصلی بالاست، گوش دهند.


درک هالپرن می گوید مصاحبه با یک فرد جنجالی مشهور می تواند اعتباری فوری را برای شما به ارمغان آورد و توجه افراد را به پادکست تان جلب کند اما این موقتی است و من توصیه می کنم به جای تمرکز بر چنین مواردی، به موضوع های معمولی تری بپردازید اما با کیفیت بالاتر.◊ در تمامی مراحل کار دقت و وسواس داشته باشید.

در نظر داشته باشید که یک فایل صوتی ضعیف ویرایش نشده می تواند اعتبار شما را به سرعت از بین برده و باعث شود تا اکثر مخاطبانتان را از دست بدهید. در کنار سرمایه گذاری برای یادگیری نحوه ایجاد یک پادکست به عنوان یک جزء از استراتژی بازاریابی محتوایی خود، برای تبدیل شدن به یک متخصص در ویرایش صدا نیز باید تلاش کرده و هزینه کنید. ◊ بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر 

به یاد داشته باشید که حتی اگر گوگل و iTunes در حال حاضر نمی توانند فایل های صوتی را مرور کرده و فهرست نمایند؛ اما بازهم برای جستجوگرها بهینه سازی شده اند.

Optimization for search enginesکلمات کلیدی بالقوه را در عناوین پادکست و اسامی صفحات خود وارد کنید تا اطمینان حاصل کنید که وبسایت شما مورد توجه موتورهای جستجو قرار می گیرد.

ایجاد یادداشت های مفصل درباره محتوای هر نمایش می تواند اطلاعات اضافی را برای موتورهای جستجو بر اساس تخصص شما ارائه دهد.

◊ استفاده از ایده "در معرض چرخه قرار گرفتن"

زمانی که شما تسلط کامل در ایجاد پادکست دارید بدان معناست که این کار را بیش از یک بار انجام داده اید. 

پت فلین، یکی از شناخته شده ترین پادکسترهای دنیا، معتقد است که اصول موفقیت آمیز فروش پادکست شما نیازمند یک چرخه حرکتی سه بعدی است:

• دیده شوید: بهینه سازی SEO برای موتورهای جستجو وiTunes  و ایجاد آثار هنری حرفه ای برای دریافت اعتبار فوری.

• اهمیت داشته باشید: محتوای شنیداری را که مردم دوست دارند، با استفاده از نتایج بررسی های اجتماعی، شخصیت های بنام، موضوع های مرتبط و متنوع، تولید کنید.

• تشویق به اشتراک گذاری اجتماعی: با استفاده از دکمه های به اشتراک گذاری اجتماعی، دعوت به عمل و بررسی فرصت های سندیکایی، شنوندگان را به طرفداران تبدیل کنید.در حالیکه پادکست به سرعت در حال رشد است و روز به روز فراگیرتر می شود، شما نیز باید در استراتژی های بازاریابی خود استفاده از این نوع محتوا را بیشتر کنید. با یک برنامه جامع برای به دست آوردن اعتبار در تولید پادکست های با کیفیت و دارای اصالت سرمایه گذاری کنید تا بازخورد آن را در جامعه هدفتان ببینید.انتهای مقاله/
پادکست چیست و چطور می توان آن را ایجاد کرد؟آخرین تاریخ به روزرسانی: 1397/2/16سپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

logo-samandehi

درباره آسان پن

با ما در تماس باشید

آدرس: شیراز، چهارراه ریشمک، ساختمان امیرکبیر، واحد 4

تلفن: 38393142-071