استارت آپ و مهارت های کلیدی آن

Key Startup Skills
استارت آپ در اصل به فعالیتی نوپا و جدید گفته می شود که هدف آن رشد سریع در بازار کسب و کار است؛ در واقع مشخصه کلیدی هر استارت آپی قابلیت رشد آن است. 


همه استارت آپ ها با خلق یک ایده پا به عرصه وجود می گذارند. زمانیکه یک ایده به ذهن کارآفرین می رسد معمولا کلی و گاها مبهم بوده  و راهکار مشخصی برای رسیدن به موفقیت ندارد. برای خروج از این حالت می بایست زمانی را به تعیین چشم انداز کلی، استراتژی و نقشه راه اختصاص داده تا به بهترین نتایج ممکن دست یابید. 

برای روشن تر شدن موضوع در ادامه به شرح و بسط بیشتر مطلب می پردازیم. 

در ابتدا این نکته حائز اهمیت است که برای شروع هر استارت آپ باید شما یا خود برنامه نویس کامپیوتر باشید و یا شریک کاریتان این توانایی را داشته باشد؛ چراکه بدون دانش و علم کامپیوتر و اینترنت نمی توانید یک استارت آپ موفق داشته باشید. 

Skilled computer programmer

شکست جزء اتفاقاتی است که در تمامی مشاغل احتمال رخ دادن آن وجود دارد و شاید اگر ترس از شکست وجود نداشت هرگز تلاشی برای موفقیت و پیشرفت انجام نمی گرفت. اما آنچه که از آن به عنوان مهمترین دلیل برای شکست استارت آپ می توان یاد کرد این نکته کلیدی است که گاهی شما به عنوان کارآفرین زمان کافی به بررسی ایده هایتان اختصاص نمی دهید تا بتوانید جزء به جزء ایده تان را پرورش داده و برای رسیدن به اهدافتان برنامه ریزی کنید. 

به نظر من یکی از سخت ترین موارد در دنیای کسب و کار به دست آوردن طیف گسترده ای از مهارت ها برای یک کسب و کار موفق است؛ چراکه چنین فردی که ترکیب مناسبی از مهارت ها داشته باشد و تمامی نقاط ضعف و قدرت کار را بشناسد باید انسانی خلاق و خاص بوده و این یکی از دلایلی است که تنها 10 درصد از شرکت های نوبنیاد در مسیر انتخابیشان موفق می شوند. اما مایوس نشوید اگر شما هم توصیه هایی را که ارائه می دهیم به ذهن سپرده و با تلاش و همت خود آنها را بکار برید حتما موفق خواهید شد. 


فرهنگ استارت آپ در کشورهای توسعه یافته ای مثل امریکا دهه هاست که با نظم و برنامه خاصی در حال جنب و جوش و فعالیت است و همانند موتوری پرتوان و قوی در خدمت کارآفرینی و درآمدزایی است. در سالهای اخیر نیز در ایران مسیر فرهنگ سازی استارت آپ ها هموار شده و آینده ای بسیار روشن و امید بخش در انتظار این فرایند نوپاست. 
یک نمونه موفق از استارت آپ ها همین فیسبوک معروف است که در ابتدا تنها خدماتی را برای دانشجویان ارائه می داد ولی مدیران آن توانستند با بینش و داشتن اهداف معین و برنامه ریزی دقیق در کمتر از ده سال آن را به یک وزنه اینترنتی پرقدرت تبدیل کنند. 


آنچه که از آن به عنوان مهارت های کلیدی هر استارت آپی می توان یاد کرد موارد ذیل است:
1- خلق چشم انداز به عنوان نخستین گام.
2- متحد و متمرکز کردن کارمندان بر روی اهدافی که به صورت کاملا معنادار و شفاف مشخص شده است.
3- ایجاد انگیزه بین افراد برای رسیدن به اهداف مشترک.
4- نظارت بر روند کار تیمی و آگاهی و به روز بودن دانش اقتصاد، صنعت، بازار و جنبش های رقابتی.
5- مدیریت بودجه شرکت و اهداف اصلی آن. 


علاوه بر نکات فوق شما باید از قابلیت ها و توانمندی های خود آگاهی داشته باشید. همچنین باید بتوانید جامعه هدف و رقبای خود را مشخص کرده و از آنچه که شما را از دیگران متمایز می کند در راستای کسب و کارتان بهره گیرید. 
ازشخصیت برندتان شناخت داشته باشید؛ شخصیت برند شما معین می کند که مخاطبان چه انتظاراتی از شما دارند و شما بایستی چه عکس العملی از خود نشان دهید. ارزشهای منحصر بفرد خود و شرکت تان را بشناسید و تمام تلاش خود را بکار گیرید تا مطابق با قابلیت هایتان وعده دهید و به آنها جامه عمل بپوشانید تا بتوانید جذابیت خود را حفظ کرده و اعتماد مخاطبان را جلب کنید. 


همه اینها نکاتی هستند که در نهایت می توانند شما را به سمت رویاهایتان سوق دهند؛ اگر که آنها را در حرفه تان بکار گیرید.  

انتهای مقاله/

مهارت های کلیدی استارت آپ هاآخرین تاریخ به روزرسانی: 1397/2/1سپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

logo-samandehi

درباره آسان پن

با ما در تماس باشید

آدرس: شیراز، چهارراه ریشمک، ساختمان امیرکبیر، واحد 4

تلفن: 38393142-071