راهکارهایی برای انتخاب عنوان تاثیرگذار در محتوا نویسی

Strategies for choosing effective titles in content

یکی از موارد مهمی که در میزان جذب مخاطب و علاقمندی وی به خواندن محتوای تولید شده تاثیرگذار است « عنوانی » است که در بالای هر مطلب قرار می دهید. بنابراین برای برخوردار شدن از بالاترین بازدید نیازمندید که یک عنوان مناسب و البته جذاب برای مطلب خود خلق کنید. برای رسیدن به این هدف شما بایستی تسلط کامل و کافی بر بیزنس خود داشته باشید و بدانید که هدف وبسایت تان چیست و به دنبال رسیدن به چه جایگاهی هستید. می توانید با خواندن کتاب ها و مقاله ها و منابعی که موجود هستند سطح اطلاعات و دانش خود را بالاتر برده و با دیدی وسیعتر به حوزه کاری خود اشراف داشته باشید. با چنین مهارت و دانشی به راحتی می توانید نقاط قوت و ضعف خود را شناخته و بر اساس نیازهایی که اولویت بندی شده اند عناوین مناسب را برای محتواهایتان انتخاب کنید. 


تایتل یا همان عنوانی که شما برای یک محتوا انتخاب می کنید در اصل شخصیت مطلب تان را نشان خواهد داد و یکی از تاثیرگذارترین مواردی است که بر میزان ارزش محتوا، خودنمایی می کند. برای توضیح مطلب یک مثال ساده ارائه می دهم: 
زمانیکه عنوان یک مطلب توسط مخاطب خوانده می شود مغز او به طور خودکار شروع به پیش بینی و تجزیه و تحلیل می کند که قرار است چه چیزی یا چه مواردی را در ادامه دریافت کند. بنابراین این موضوع و عنوان همانند یک چارچوب عمل می کند که چکیده ای از کل محتوای اصلی را در برگرفته و مخاطب را به سمت تمایل به خواندن کل مطلب یا منصرف شدن از آن سوق می دهد. با چنین توصیفی به حق باید گفت که انتخاب یک عنوان مناسب برای محتوا بسیار لازم و ضروری است. 


برای انتخاب یک عنوان مناسب و بجا در ادامه نکاتی را به شما گوشزد خواهم کرد تا بتوانید بهترین ها را انتخاب کنید. 


◊ اولین کاری که می توانید انجام دهید بررسی وبسایت هایی در حیطه کاری خودتان است. این کار فواید چندی برای شما دارد؛ از جمله اینکه می توانید محتواهایی را که بیشترین بازدید کننده را داشته است ببینید و در نتیجه از نیازها و علاقمندی های مخاطبان آگاهی یافته و در وبسایت خود ترجیحا در همان راستا گام بردارید و نیازی به آزمون و خطا برای رسیدن به سلیقه های مخاطبانتان نخواهید داشت. این یعنی یک گام جلوتر از بقیه قرار گرفتن. 


سعی کنید موضوعاتی را انتخاب کنید که ضمن متناسب بودن با هدف وبسایت تان، عامه پسند نیز باشند. 
عامه پسند بودن یک موضوع به این معنا است که شما با عنوان و مطلب خود به رفع نیازهای کاربرانتان رجوع کنید. با این روش شما تعداد بیشتری از کاربران را به سمت ورود به سایت تان هدایت خواهید کرد. 


استفاده از کلمات کلیدی در نوشتن عنوان نیز یکی دیگر از راهکارهای موثر در جذب مخاطب است. اصولا کلمات کلیدی بر اساس اهداف وبسایت تعیین می شوند و کمک می کنند تا از مرزهای تعریف شده اهداف بیزنس خارج نشوید. استفاده از اینگونه کلمات بایستی بگونه ای باشد که قضاوت و یا القای مفاهیم در آنها نباشد؛ همچنین کلمات اضافی نیز تا حد امکان حذف گردند. 


هرچه عنوانی را که انتخاب می کنید خاص تر باشد و به نوعی متمایز از سایر عنوان های ارائه شده بوده باشد و در یک گروه بندی متمرکز شده قرار داشته باشد؛ جذابیت بیشتری برای خواننده ایجاد می کند. 


تایتل شما باید به گونه ای باشد که در عین کوتاه و رسا بودن، پیام خود را به مخاطب القا کند و توضیح مختصر و مفیدی راجع به کل محتوا درونش نهفته باشد. اگر موضوع انتخابی شما طولانی باشد نه تنها باعث دلسردی و دلزدگی مخاطب می شود بلکه در موتورهای جستجو نیز به طور کامل نمایش داده نمی شود؛ از طرف دیگر نیز اگر تایتل یا همان عنوان مطلب شما بیش از حد کوتاه باشد نمی تواند به طور کامل و دقیق پیام خود را به مخاطب منتقل کند. بنابراین همیشه یک حالت اعتدال را در نظر بگیرید. 

Short and clear message for the audience

پیشنهاد من این است که تمرین زیر را انجام دهید تا نتیجه آن را بطور مشهود ببینید.

یک کاغذ و قلم بردارید و شروع به نوشتن عنوان هایی در حیطه کاری خود کنید. سعی کنید بدون اینکه ذهنتان را محدود کنید هرآنچه به فکرتان می رسد در یک بازه زمانی خاص مثلا 20 دقیقه روی کاغذ بیاورید. سپس خود را به جای مخاطب فرضی قرار داده و از بین آنها یکی را که بهتر و بیشتر از بقیه شما را جذب می کند انتخاب کنید. 
در مرحله بعد حول همان موضوع انتخابی شروع به نوشتن کنید. بعد از اتمام مطلب آن را دوباره خوانی کرده و با عنوان انتخابی خود مقایسه کنید و به چالش بکشید و ببینید در اصل شما چه چیزی را مورد بررسی و مطالعه و یا نقد قرار داده اید. به احتمال قوی باز هم آن عنوان را تغییر خواهید داد و بدین ترتیب بهترین عنوانی را که برای مطلب تان می توانید داشته باشید را پیدا خواهید کرد. 

این روش برای شروع کار به شما بسیار کمک خواهد کرد تا اینکه حرفه ای شده و بتوانید این مسیر را به طور ذهنی انجام دهید. انتهای مقاله/
نحوه انتخاب عنوان تاثیرگذار و جذاب برای محتواآخرین تاریخ به روزرسانی: 1397/1/30سپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

درباره آسان پن