راهنمای جامع سئو محتوا- بخش اول

SEO content

سئو محتوا بخش کلیدی هر استراتژی سئو است. بدون محتوا، رتبه بندی سایت شما در موتورهای جستجو غیرممکن است. بنابراین، نوشتن و ساختار دهی محتوای با کیفیت بسیار مهم است.

در این راهنما مهمترین زمینه های SEO محتوا را پوشش داده ایم. اگر می خواهید نحوه ایجاد محتوای لایق رتبه بندی را بیاموزید، ادامه مطلب را بخوانید.بیشتر بدانید:

سئو و نبایدهای آن◊ سئو محتوا چیست؟

سئو محتوا به محتوایی گفته می شود که به صفحات وبسایت شما کمک می کند تا در موتورهای جستجو رتبه بالایی داشته باشند. این شامل همه چیزهایی است که با نوشتن و ساختار دهی مطالب در وب سایت انجام می شود.

سه عنصر اصلی وجود دارد که شما باید برای تولید محتوایی که باعث رتبه بندی خوب وب سایت می شود در نظر بگیرید:

استراتژی کلمات کلیدی، ساختار سایت و رعایت کپی رایت.سئو محتوا از این جهت مهم است که موتورهای جستجو مانند Google وب سایت شما را می خوانند. بنابراین کلماتی که در سایت استفاده می کنید تعیین می کند که سایت شما در صفحات نتایج مربوطه رتبه بندی شود یا خیر.


البته وبسایت نیز باید به خوبی طراحی شده باشد، دارای یک رابط کاربری عالی بوده و تمام موارد فنی که باعث افزایش رتبه سایت در گوگل می شود، در آن نیز رعایت شده باشد. اما بدون محتوای با کیفیت، سایت شما در موتورهای جستجو هیچ شانسی ندارد.در ادامه به بررسی استراتژی کلمات کلیدی خواهیم پرداخت.


بررسی و تحقیق درباره کلمات کلیدی


◊ منظور از تحقیق برای کلمات کلیدی چیست؟

تحقیقات و بررسی کلمات کلیدی در واقع مراحلی است که شما برای ایجاد لیست گسترده ای از کلمات کلیدی که می خواهید وبسایت برای آنها رتبه بندی شود، انجام می دهید.


هر استراتژی سئو محتوا باید با تحقیق در مورد کلمات کلیدی شروع شود. زیرا اگر می خواهید ترافیکی ایجاد کنید باید بدانید مخاطبان شما در جستجوی چه چیزی هستند. تحقیقات درباره کلمات کلیدی به شما کمک می کند اصطلاحاتی را که باید رتبه بندی کنید، کشف کنید.


▪ تحقیق درباره کلمات کلیدی دارای چهار مرحله است:

یک- باید هدف اصلی تجارت آنلاین خود را مشخص کرده و یادداشت کنید.

دو- لیستی از کلمات کلیدی مورد نظرتان را تهیه کنید.

سه- سطح کلمات مشخص شده را نسبت به هدف خود بررسی کنید.

چهار- صفحات فرود را برای کلمات کلیدی نهایی شده ایجاد کنید.اگر تحقیق درباره کلمات کلیدی را به درستی انجام دهید، باید در نهایت یک نمای کلی از اصطلاحاتی که مردم استفاده می کنند و اصطلاحاتی که می خواهید صفحات سایت شما برای آنها رتبه بندی شود، داشته باشید.


این نمای کلی به عنوان راهنمای نوشتن محتوا در وب سایت شما عمل خواهد کرد.بیشتر بدانید:

صفحه فرود چیست و چگونه کار می کند؟

guide to using keyword for seo

◊ چرا بررسی کلمات کلیدی برای سئوی محتوا بسیار مهم است؟

نکته مهم اینجاست که با بررسی صحیح کلمات کلیدی مشخص خواهد شد که مخاطب شما از کدام عبارات جستجو استفاده می کند. خیلی مواقع کارفرمایان و صاحبان وبسایت ها را می بینیم که هنگام صحبت در مورد محصولات خود از کلمات خاصی استفاده می کنند، در حالی که مشتریان آنها از کلمات کاملا متفاوتی استفاده می کنند!


نوشتن محتوا و بهینه سازی آن برای کلماتی که مردم از آنها استفاده نمی کنند، منطقی نیست. با انجام تحقیقات مناسب در مورد کلمات کلیدی اطمینان حاصل می کنید که از کلمات مشابه مخاطب مورد نظر خود استفاده می کنید و بنابراین تلاش برای بهینه سازی محتوا، وبسایت شما را ارزشمند می کند.

▪ در این بخش به برخی از اصطلاحاتی که در بررسی کلمات کلیدی باید مدنظر قرار دهید، اشاره می کنیم:


◊ کلمات کلیدی و عبارت های کلیدی

معمولا گفته می شود کلمه کلیدی، اما لزوما به این معنی نیست که فقط شامل یک کلمه باشد. به عنوان نمونه «WordPress SEO» و همچنین «افزونه Google Analytics» نیز یک کلمه کلیدی محسوب می شوند. بنابراین کلمات کلیدی می توانند حاوی چندین کلمه بوده و در اصل یک عبارت کلیدی باشند.

بیشتر بدانید:

گوگل آنالیز چیست و چه کاربردی دارد؟
◊ کلمات کلیدی دنباله دار

هر چه کلمه یا اصطلاح مورد جستجو ( عبارت کلیدی) طولانی تر و خاص تر باشد، رتبه بندی برای آن اصطلاح آسان تر خواهد بود. کلمات کلیدی خاص تر و معمولا طولانی تر به عنوان "کلمات کلیدی دم بلند" نامیده می شوند.

کلمات کلیدی دم بلند خاص تر هستند و بیشتر مورد توجه و تمرکز موتورهای جستجو قرار می گیرند.
◊ برای وبسایت من چند کلمه کلیدی کافی است؟

ارائه دقیق تعداد کلمات کلیدی که باید روی آنها تمرکز کنید بسیار دشوار است. از طرفی نیز بسیار ساده است!


شما فقط باید مقدار زیادی کلمه کلیدی داشته باشید؛ به هر تعداد که می توانید بیایید.


حتی اگر یک کسب و کار کوچک داشته باشید، احتمالا با چند صد کلمه کلیدی مواجه خواهید شد. اما لازم نیست بلافاصله برای همه اینها صفحه یا مطلب خاصی ایجاد کنید.


نکته مهم در مورد داشتن سیستم مدیریت محتوا (CMS) مانند وردپرس این است که می توانید به تدریج محتواهای مورد نظر را اضافه کنید.

تنها به این فکر کنید که دوست دارید در اولین فرصت ممکن برای کدام کلمات کلیدی وبسایت شما رتبه بندی شود و کدام یک از آنها در اولویت قرار ندارند. تعیین کنید که اولویت هایتان چیست و برای ایجاد محتوای خود برنامه ریزی کنید.بیشتر بدانید:

نقش کلمات کلیدی در ترافیک وبسایت◊ از کدام نوع کلمات کلیدی استفاده کنم؟ کلمات کلیدی رایج یا دنباله دار؟

طبقه بندی کلمات کلیدی ضروری است. برخی از کلمات کلیدی بسیار رایج و رقابتی هستند و به اصطلاح "سر" هستند.  در حالی که برخی دیگر از کلمات کلیدی از عمومیت کمتری برخوردارند.


شما باید تصمیم بگیرید که مهمترین کلمات کلیدی وبسایت تان کدامند؟ بررسی کنیدکلماتی که برای وبسایت شما ترافیک کافی ایجاد می کنند و به بهترین وجه برای کسب و کار شما مناسب هستند؛ کدامند؟

احتمالا تنها تعداد کمی از کلمات کلیدی عمومی برای کسب و کارتان موثر هستند؛ چراکه همه از آنها استفاده می کنند و بنابراین برای شما ورودی چندانی نخواهند گرفت. کلماتی که بیشتر موثر هستند عبارت های کلیدی دنباله دار خواهند بود.

در بخش بعدی، اطلاعات عمیق تری درباره کلمات کلیدی طولانی و اهمیت آنها ارائه خواهیم داد.آن بخش از سئوی محتوا که روی رایج ترین کلمات کلیدی متمرکز است، باید در صفحات سطح بالای وبسایت قرار گیرند (صفحه اصلی و صفحات یک سطح زیر صفحه اصلی)، در حالی که محتوای متمرکز بر روی کلمات کلیدی دم بلند باید بیشتر در صفحات انتهای سایت باشد.

بیشتر بدانید:

راهکارهایی برای انتخاب عنوان تاثیرگذار در محتوانویسی

نحوه انتخاب عنوان بهینه شده برای صفحه وبسایت 

هفت میانبر برای نوشتن عنوان های بسیار خوب◊ هدف کلمه کلیدی و هدف جستجو چیست؟ آیا هر دو یک هدف را دنبال می کنند؟

همان طور که مشغول تحقیق درباره کلمات کلیدی هستید، فکر کردن در مورد هدف جستجوی کاربران واقعا نتیجه خوبی دارد. به این فکر کنید که وقتی کاربران کلمه کلیدی شما را به عنوان اصطلاح جستجو وارد می کنند، به دنبال چه اطلاعاتی هستند؟ یا هدف آنها خرید چه چیزی است؟


هدف کلمات کلیدی مانند "مبل راحتی چرمی بخرید" یا "نحوه آموزش توله سگ"  روشن است. اما همیشه اینقدرها ساده نیست!

▪ معمولا چهار نوع هدف برای جستجو در وب وجود دارد:

• هدف پیمایش وبسایت است.

افراد می خواهند از یک وب سایت خاص بازدید کنند، اما به جای اینکه URL را وارد کنند، اصطلاحی را در موتور جستجو وارد می کنند.


• هدف کسب اطلاعات است.

افراد در تلاشند پاسخی برای یک سوال مشخص و یا اطلاعات خاصی در مورد یک موضوع را پیدا کنند.• هدفی تجاری مدنظر کاربر است.

افراد می خواهند در آینده ای نزدیک چیزی بخرند و قبل از خرید در حال تحقیق هستند.• کاربر قصد معامله ای را دارد.

افراد پس از اتمام جستجو، قصد دارند چیزی را بخرند.موتورهای جستجو همیشه در تلاشند تا به نیازهای دقیق افراد پاسخ دهند. آنها در حدس زدن قصد افراد هر روز بهتر و بهتر می شوند. به بیان ساده، اگر 95٪ از افرادی که قصد "تعویض لاستیک اتومبیل" خود را دارند و به دنبال یافتن اطلاعات لازم قبل از اقدام به خرید هستند و از طرفی شما هدف تان فروش لاستیک است، احتمالا بیشتر اوقات وبسایت شما را برای آن کاربر رتبه بندی نخواهد شد.بیشتر بدانید:

انواع خریداران آنلاین کدامند؟

نقش تولید محتوای با کیفیت در معرفی کسب و کار◊ بررسی SERP ها را فراموش نکنید.

وقتی مشغول تحقیق درباره کلمات کلیدی هستید، می توانید اطلاعات زیادی از صفحات نتایج بدست آورید. اگر می خواهید بدانید که هدف افرادی که از کلمات کلیدی مدنظر شما استفاده می کنند چیست، به سادگی می توانید آن کلمات کلیدی را گوگل کنید و به نتایج جستجو نگاهی بیندازید.

سعی کنید محتوای خود را به شکلی ایجاد کنید که به نیاز خاصی که از نتایج هر کلمه کلیدی جدا می کنید، پاسخ دهد.بیشتر بدانید:

موتورهای جستجوگر گوگل و نحوه کارکردآنها
◊ از ابزارهای تحقیق در مورد کلمات کلیدی استفاده کنید.

چندین ابزار رایگان و برتر برای کمک به شما در بررسی کلمات کلیدی در دسترس هستند. با استفاده از این ابزارها می توانید پیشنهاداتی را برای عبارت های کلیدی مرتبط، از جمله روند حجم جستجو را ببینید. البته نمی توان گفت که این ابزارها کامل هستند؛ اما می توانند به شما کمک کنند تا بینش ارزشمندی پیدا کرده و کلمات کلیدی با عملکرد بالا را پیدا کنید. keyword research for SEO

◊ تطبیق استراتژی کلمات کلیدی با گذر زمان

استراتژی کلمات کلیدی همیشه ثابت نیستند. استراتژی شما باید در کنار تغییرات شرکت و وبسایت تان رشد و تکامل یابد. اگر اینگونه نباشد، نتیجه مورد نظر را از آن نخواهید گرفت.


شما باید در راس تغییرات شرکت قرار داشته باشید و همزمان استراتژی خود را با آنها تطبیق دهید. اگر در فروشگاه آنلاین شروع به فروش محصولات جدید می کنید، کلمات کلیدی مر بوطه را نیز به لیست خود اضافه کنید. اگر به دنبال بازارهای جدید هستید، بسیار مهم است که کلمات کلیدی شما نیز به سمت بازارهای جدید مدنظرتان حرکت کند.


چندین استراتژی کلمات کلیدی برای انتخاب وجود دارد. یکی از آنها تلاش برای رتبه بندی کلمات کلیدی دم بلند و سپس هدف قرار دادن کلمات کلیدی عمومی پس از آن است.


همچنین می توانید با تمرکز بر کلمات کلیدی کوتاه شروع کنید و سپس عبارت های کلیدی بلندتر را هدف قرار دهید.


حتی می توانید فعالیت های بیشتری را دنبال کنید، رویکرد خود را گسترش دهید، محتوای بیشتری درباره کارهای مختلف اضافه کنید، یا می توانید هر دو را به طور همزمان انجام دهید.بیشتر بدانید:

مقاله نویسی و اصول آن

تایپوگرافی و تاثیر آن در جذب مخاطب

چگونه یک محتوای جذاب و مخاطب پسند تولید کنیم؟

مهارت های لازم برای یک کارشناس تولید محتوا

روانشناسی مخاطب و تولید محتوای جذاب

پارامترهای جذاب بودن یک محتوا

نکات مهم در نحوه نگارش محتوای متنی

نحوه نوشتن پاراگراف اول در محتوانویسیآنچه که در بالا گفته شد همگی مربوط به اولین عنصر مرتبط با رتبه بندی محتوای سایت بود. در نوشتار بعدی دو عنصر مهم دیگر را بررسی خواهیم کرد. با گروه تحریریه آسان پن همراه باشید. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه های مختلف از وبلاگ ما دیدن نمایید. 


همچنین اگر قصد برون سپاری محتوای وبسایت خود را دارید و به دنبال تیم حرفه ای می گردید، ما در کنار شما هستیم. کافی است درخواست خود را از اینجا ثبت کنید و بقیه مسیر را به ما بسپارید. ما شما را به قله خواهیم رساند. 

بیشتر بدانید:

▪ راهنمای جامع سئو محتوا - بخش دوم
انتهای مقاله/
هر آنچه درباره سئو محتوا باید بدانیم.آخرین تاریخ به روزرسانی: 1400/3/29سپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

درباره آسان پن