تایپوگرافی و تاثیر آن در جذب مخاطب

Typography and its impact on attracting the audience

زمانیکه شما یک کسب و کار اینترنتی را راه اندازی کرده اید، برای شناساندن خود و برندتان به جامعه هدف و در نتیجه جذب مخاطبان بیشتر ناگزیرید که به موارد بی شماری توجه کرده و در سایت خود اجرایی کنید. هر اندازه که رنگ و لعاب سایت تان متناسب با موضوع کارتان پررنگ تر و پرمحتواتر باشد؛ به جرات می توان گفت که در جذب اولیه مخاطب موفق تر خواهید بود. 

یکی از این بی شمار مواردی که رعایت کردنشان برای پیشبرد اهدافتان ضروری است مسئله تایپوگرافی است. 

تایپوگرافی در اصل یک هنر است که طراح و نویسنده با استفاده از خلاقیت خود تلاش می کند حروف نمایشی که اولین چیزی است که مخاطب با آن روبرو می شود را با استفاده از مواردی چون اندازه، فاصله حروف، شکل و استایل حروف و ... چنان جذاب جلوه دهد که در ذهن مخاطب بخوبی نقش بسته و وی را به ماندن در وبسایت و دریافت اطلاعات مورد علاقه اش، مشتاق سازد. 


پیشینه تایپوگرافی درجهان به قرن 13 میلادی برمی گردد؛ جایی که در اروپای قرون وسطی تایپوگراف ها از قالب های سفالی تک حرفی برای ساختن دست نوشته هایشان استفاده می کردند. در طی سالها و قرنهای متمادی این هنر دچار تغییر و تحول بسیار شده و با گذر زمان تبدیل به یک اصول و قواعد نوشتاری قابل تحسین گردیده است. 

تایپوگرافی یک زبان بصری برای تایپ است که کاربردهای فراوانی در گرافیک، قالب وبسایت ها، تیتراژ فیلم، طراحی مالتی مدیا و... دارد. همانطور که در گذشته عکس ها معانی را در برمی گرفتند امروزه نوع نوشتار، تصاویر را با فرهنگ ها و اندیشه ها درهم می آمیزد و اینجاست که خلاقیت و مهارت نوشتاری می تواند در ارائه هرچه بیشتر پیام موفق تر ظاهر شود. 

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که آیا تایپوگرافی به نسبت موارد دیگر در وبسایت از جمله طراحی، رنگ و حتی خود محتوا با اهمیت تر است یا اینکه اصلا نیازی به صرف وقت برای آن است یا خیر؟
در پاسخ به این سوال به طور قطع به شما این اطمینان را می دهم که اهمیت تایپوگرافی اگر بیشتر نباشد کمتر از آن نیست. تایپوگرافی نقش بسیار مهمی در ایجاد تصویرسازی ذهنی از برند شما در مخاطب ایفا می کند. 


بطور کلی موضوعاتی که در تایپوگرافی مطرح هستند: نوع و اندازه فونت، ضخامت آن، رنگ ها، فاصله بین کلمات و خطوط و پاراگراف ها و مواردی از این دست می باشد که در این فرصت قصد دارم شما را با تعدادی از آنها بیشتر آشنا کنم. 


هر نوع فونتی نگرش مخصوص به خودش را دارد و به همین دلیل باید دقت کنید که نوع فونت انتخابی شما متناسب با وبسایت و محتوای شما باشد. مثلا اگر در حوزه الکترونیک فعالیت دارید قطعا نوع فونتی که انتخاب می کنید با زمانی که در وبلاگ شعر و ادب می نویسید بایستی متفاوت باشد.

فونت و سایز انتخابی شما باید به اندازه کافی بزرگ باشد که در خوانا بودن آن مشکلی ایجاد نکند. به طور کلی در یک خط برای فارسی نویسی بین 84 تا 87 کاراکتر ایده آل است. 

حروف گذاری شما باید احساس مطلوبی را به خواننده منتقل کند و بحث زیباسازی دیداری در آن به خوبی رعایت شده باشد. همچنین با سایر عناصر طراحی در صفحه تضاد کافی داشته باشد تا برجسته دیده شود. این ایجاد کنتراست بسیار حائز اهمیت است و باعث تمرکز هرچه بیشتر خواننده بر روی مخاطب می شود. 


 فاصله بین خطوط، کلمات و پاراگراف ها به بهتر خوانده شدن محتوا توسط مخاطب کمک می کند. بهتر است فاصله بین خطوط حداقل 1.5 برابر پهنای متن باشد. 


▪ همیشه سعی کنید که ازیک خانواده فونت یا نهایتا از دو نوع فونت در محتوانویسی استفاده کنید. در این حالت برای ایجاد تمایز بهتر است از bold کردن نکات مهم و یا کوچک تر کردن سایز جملاتی که کمتر اهمیت دارند استفاده کنید. این انعطاف پذیری باعث می شود که مطلب شما جذابیت خود را حفظ کرده درحالیکه به کیفیت طراحی شما لطمه ای وارد نخواهد کرد. 


استفاده از ویرگول، نقطه ویرگول، دو نقطه و...  به زیبایی هرچه بیشتر مطلب شما و خواندنی تر شدن آن کمک می کند. 


آنچه که در این مجال هرچند اندک بیان شد مختصری از اصول زیبانویسی و تایپوگرافی بود که برایتان شرح دادم. در پایان خاطر نشان می کنم که: 

 استفاده بجا و بهینه از تایپوگرافی، مخاطب را ترغیب به خواندن مطلب شما می کند ضمن اینکه می تواند با سرعت بیشتری اطلاعات و نکات مهم را دریابد، حس بهتری از وبسایت شما در او ایجاد خواهد شد و این به ماندگار شدنش در وبسایت تان و معرفی کردن آن به دوستان و آشنایان نیز کمک خواهد کرد. در کنار این موارد، تایپوگرافی در بهبود سئو سایت تان نیز تاثیر مثبت خواهد داشت.

Principles of cosmetic on the websiteحال این شمائید که تصمیم می گیرید مطالب و محتواهای مهمی را که برای جذب مخاطبتان آماده کرده اید؛ با چه شیوه و نگارشی ارائه دهید. با رعایت اصول تایپوگرافی یا بدون آن؟

انتهای مقاله/
اصول اولیه تایپوگرافی و تاثیر آن بر جذب مخاطب و سئو سایت
آخرین تاریخ به روزرسانی: 1396/12/20سپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

درباره آسان پن