ساختار متن چه تاثیری بر جذب مخاطب و سئوی محتوا دارد؟

why text structure is important for SEO

ساختار متن برای جذب کاربران به وبسایت و همچنین سئوی محتوا بسیار مهم است. درست است که نوشتن متون متناسب و خوش ساخت آسان نیست اما ما معتقد به اهمیت محتوای با کیفیت هستیم. الگوریتم های گوگل با تجزیه و تحلیل خوانایی متن و ارتباط عناوین و جملات و پاراگراف ها با یکدیگر به رتبه بندی مطالب می پردازند. از طرفی کاربران نیز با نگاهی کلی به مطلب در ابتدای کار تصمیم گیری می کنند که آیا به خواندن آن ادامه دهند یا خیر.


در این نوشتار به نحوه اسکن مطالب توسط افراد و الگوریتم های گوگل خواهیم پرداخت و در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که به بهبود ساختار متون شما کمک خواهد کرد. با گروه تحریریه آسان پن همراه باشید.
◊ چگونه افراد یک متن را برای خواندن انتخاب می کنند؟

همه افراد تمایل دارند قبل از تصمیم گیری در مورد خواندن یا نخواندن چیزی، ابتدا به متن نگاهی بیندازند و آن را به طور اجمالی مرور کنند. کاربران می خواهند قبل از شروع به خواندن متن بدانند که آن مطلب در مورد چه چیزی است.

بعضی از قسمت هایی که افراد هنگام اسکن متن به طور خاص آنها را مشاهده می کنند یا می خوانند عبارتند از عنوان ها و زیر عنوان ها. همچنین پاراگراف اول یک متن صد در صد مهم است. اما ناگفته نماند که اولین جملات هر پاراگراف نیز می تواند توجه افراد را به خود جلب کند.بیشتر بدانید:

چگونه یک محتوای جذاب و مخاطب پسند تولید کنیم؟


◊ گوگل مطالب را چگونه اسکن می کند؟

درست مانند افراد که متن ها را به روشی خاص اسکن می کنند، گوگل نیز همین کار را انجام می دهد. در ادامه به چند نمونه از نحوه استفاده گوگل از ساختار متن برای رتبه بندی متون اشاره می کنیم:


1. گوگل در برخی از شیوه نامه های امتیاز دهی خود سیگنال های رتبه بندی مانند نزدیکی معنایی را تعریف کرده است.

نزدیکی معنایی به مجاورت کلمات مرتبط در یک محتوا اشاره دارد؛ در حالی که قالب بندی متن را نیز در نظر می گیرد. برای اینکه بتوانید نزدیکی معنایی کلمات را به طور کامل درک و اجرا کنید، ساختار متن باید کاملا واضح باشد. 2. در یک بخش دیگر شیوه نامه امتیاز دهی گوگل صریحا به عناوین مناسب اشاره شده است. 

عناوین حاوی کلمات کلیدی خاص برای یک موضوع خاص و پاراگراف ویژه هستند.3. با به روز رسانی الگوریتم های گوگل، مترادف ها نیز در رتبه بندی گوگل نقش آفرینی می کنند. شناخت مترادف ها و استفاده از آنها در تولید محتوا می تواند به بهبود امتیاز آن کمک کند.


seo content structure

4. از دیگر مواردی که می توان به آن اشاره کرد استفاده از ساختار محتوا برای درک مطلب است.

گوگل با گذشت زمان و با به روز رسانی های الگوریتم های خود، در تحلیل محتوا بسیار بهتر عمل کرده است. بنابراین هرچه بتوانید بهتر بنویسید، درک محتوای شما برای گوگل آسان تر و در نهایت نتایج رتبه بندی آن بهتر خواهد بود.

به علاوه، گوگل سخت در تلاش است تا زبان را به درستی درک کند. به عنوان مثال در سال 2019، Google BERT را ارائه داد که یک مدل پردازش زبان طبیعی (NLP) است که به الگوریتم ها کمک می کند زبان نوشتاری را بهتر درک کنند و بتوانند نتایج مرتبط تری را به کاربران ارائه دهند.5. تنظیم مقالات با ساختار مشخص به دلیل نرخ پرش کمتر در رتبه بندی گوگل تاثیر مثبت زیادی دارد. 

متن های دارای ساختار خوب، نرخ پرش کمتری داشته و شانس بیشتری برای جلب توجه افراد و رسانه های اجتماعی دارند. این به خودی خود منجر به کسب رتبه های بالاتر می شود.
◊ برای بهبود ساختار محتوا چه باید کرد؟ 

اگر می خواهید ساختار متن خود را بهبود ببخشید، باید به موارد زیر توجه کنید:


1. پاراگراف اول متن 


2. سرفصل های مطلب


3. جمله اول هر پاراگراف جدید

در ادامه مروری هرچند کوتاه به هریک از این موارد خواهیم داشت.▪ پاراگراف اول چه تاثیری بر ساختار محتوا دارد؟

شما باید به طور واضح در مورد نحوه نوشتن پاراگراف اول محتوا یک فرمول بندی و قاعده خاص داشته باشید. در متون چاپی، نویسنده معمولا با نوعی تیزر شروع می کند، اما وقتی برای وب سایت می نویسید و محتوا تولید می کنید، چنین تایمی را نخواهید داشت. شما تنها چند ثانیه فرصت دارید تا توجه خواننده را جلب کنید. بنابراین باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا پاراگراف اول پیام اصلی کل مطلب را بیان کند.

با عمل به این توصیه به کاربر کمک می کنید تا مطلب را به خوبی و آسانی درک کند. همچنین به گوگل می گویید که مطلب شما در ارتباط با چه چیزی است. این رویکرد به سبک هرم معکوس نیز معروف است.

فراموش نکنید که حتما کلمه کلیدی متمرکز خود را در پاراگراف اول قرار دهید.مطلب مرتبط:

نحوه نوشتن پاراگراف اول در محتوانویسی

▪ به کارگیری عناوین مناسب چه تاثیری بر بهبود ساختار محتوای وبسایت دارد؟

عناوین باید جذاب باشند و محتوای پاراگراف زیر آن را به وضوح بیان کنند. عناوین اجازه می دهند تا خوانندگان به سرعت متن شما را اسکن کنند و تصمیم بگیرند که آیا تمایل به خواندن مقاله شما را دارند و یا کدام قسمت ها را ترجیح می دهند.


توصیه ما به شما این است که بالای هر پاراگراف طولانی یا بالاتر از یک گروه از پاراگراف ها که از لحاظ موضوعی مشابه هستند، یک عنوان مناسب قرار دهید.


اگر عنوانی مشخص کنید که نشان دهد متن از چه چیزی تشکیل شده است، برای موتورهای جستجو بسیار مفید است. جدای از اینکه آیا عناوین یک عامل رتبه بندی محسوب می شوند یا خیر، برای ساختار متن بسیار با اهمیت هستند. بنابراین حداقل می توان با اطمینان گفت که گوگل از آنها برای تعیین نوع متن استفاده خواهد کرد. مطلب مرتبط:

راهکارهایی برای انتخاب عنوان تاثیرگذار در محتوانویسی

هفت میانبر برای نوشتن عنوان های بسیار خوب

نحوه انتخاب عنوان بهینه شده برای صفحه وبسایت


tips on improving the structure of your text

▪ جملات اول هر پاراگراف در گیرایی محتوا و جذب مخاطب چه تاثیری دارد؟

دقت کنید که اولین جمله هر پاراگراف، مهمترین جمله اصلی آن پاراگراف باشد. 

علت این تاکید این است که افراد در حالی که محتوا را اسکن می کنند، تمایل دارند اولین جمله هر پاراگراف جدید را نیز بخوانند. معمولا جملات بعدی در پاراگراف به شرح اولین جمله اصلی می پردازند. به احتمال زیاد گوگل برای تعیین موضوع متن به این جملات توجه بیشتری نشان می دهد. در صورت امکان جملات اول مکان های بسیار خوبی برای استفاده از کلمات کلیدی هستند.بیشتر بدانید:

مهارت های لازم برای یک کارشناس محتوا

مقاله نویسی و اصول آن

پارامترهای جذاب بودن محتوا

روانشناسی مخاطب و تولید محتوای جذابانتهای مقاله/  چرا ساختار متن برای سئو و جذب کاربر مهم است؟  آخرین تاریخ به روزرسانی: 1400/1/22سپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

درباره آسان پن