بازاریابی محتوایی چیست؟

content marketing

با افزایش استفاده از اینترنت، مصرف کنندگان امروزه بیشتر مسیر خرید خود را به سمت خریدهای آنلاین هدایت کرده اند. با توجه به سهولت در به دست آوردن اطلاعات مناسب و کافی از طریق اینترنت، مخاطبان مدام در حال بررسی هستند تا بتوانند بهترین تصمیم خرید خود را بگیرند. در واقع، تحقیقات نشان می دهد که خریداران B2B تا قبل از ورود به یک سایت برند، به طور متوسط جستجوی خود را در 12 سایت دیگر انجام می دهند.


بیشتر بدانید:

تفاوت بین بازاریابی B2B با B2C

◄ چگونه یک محتوای جذاب و مخاطب پسند تولید کنیم؟

البته این بدان معنی است که تکنیک های تبلیغاتی و بازاریابی سنتی کمتر موثر هستند و بسیاری از بازاریابان به دنبال راه دیگری برای رسیدن به مخاطبان خود هستند. این راه از طریق بازاریابی محتوایی امکان پذیر است. اما بازاریابی محتوایی دقیقا چیست؟ در این مقاله به طور کامل شما را با این نوع بازاریایی که متقاضیانی زیادی هم دارد، آشنا می کنیم.
◊ بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی یک روش بازاریابی استراتژیک است که نیازهای اطلاعاتی مربوط به کسب و کار و مصرف کننده را با محتوای مربوطه هماهنگ می کند.


محتوا می تواند به عنوان وسیله ای برای جذب، تعامل و ترغیب مشتریان بالقوه و مشتریان هدف به انجام عمل خرید کرده و آنها را به مشتریان وفادار تبدیل کند.


بازاریابان از انواع روش های بازاریابی محتوایی از جمله وبلاگ نویسی، حضور در رسانه های اجتماعی، روزنامه ها و کتاب های الکترونیکی و غیره استفاده می کنند تا به طور مداوم مشتریان خود را مطلع و متقاعد کنند؛ بدون اینکه تلاش کنند مستقیما چیزی را به آنها بفروشند.

بازاریابی محتوایی می تواند توسط سازمان های کوچک و یا شرکت های بزرگ مورد استفاده قرار گیرد. در واقع هر شرکتی با هر تعداد پرسنل و یا حتی وبسایت شخصی نیز می تواند از تولید محتوا به عنوان روشی برای بازاریابی استفاده کند. 

بنابراین با استفاده از تاکتیک های مختلف، کسب و کارها در هر اندازه و مقام و مرتبه ای، می توانند ترکیب هایی را که مناسب محصول ها، مخاطبان و منابع موجودشان است، طراحی کنند.

این مطالب نیز می توانند به شما کمک کنند:

نقش تولید محتوای با کیفیت در معرفی کسب و کار

◄ تولید محتوا و اهمیت آن در وبسایت

تولید محتوا و میزان اثربخشی آن در جذب مخاطب

◊ هدف بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی در مورد رشد و توسعه ارتباط با مخاطبان است و آگاه کردن آنها نسبت به اطلاعاتی که مورد نیازشان است و به دنبال آن هستند.


محتوای ایجاد شده بخشی از سفر خرید مخاطبان تان را هدایت می کند. اگر در این راه موفق باشید، می توانید کسب و کار پر رونقی داشته باشید و وفاداری مشتریان تان را به دست آورید.

ما معتقدیم که کلید بازاریابی محتوایی ایجاد محتوای با کیفیت بالا است که به شما امکان می دهد بهترین پاسخ را برای مخاطبان هدف خود فراهم کنید تا آنها در هر زمان و هر مکان که آن اطلاعات را جستجو کنند، محتوای شما حضور پر رنگ داشته باشد.

این فرایند را می توانید از طریق یک رویکرد یکپارچه و از  طریق تاکتیک های ترکیبی برای دستیابی به اهداف بازاریابی محتوایی خود عملی کنید. 

به عنوان مثال، ایجاد محتوای با کیفیت بالا در وبسایت، راهی عالی برای ارائه منابع به مخاطبان شما است و آنها را هوشمندتر می کند. اما فقط با انتشار پست در وبسایت، شما ROI (نرخ بازگشت سرمایه) بیشتری را به دست نمی آورید.

در کنار آن باید محتواهای خود را در شبکه های اجتماعی نیز منتشر کنید، تبلیغات داشته باشید تا از وبسایت شما به عنوان یک مرجع یاد شده و مورد استفاده قرار گیرد. هر اندازه بیشتر دیده شوید به همان اندازه جذب مخاطبان هدف تان بیشتر شده و راحت تر می توانید به فروش برسید.


what is content marketing

بیشتر بدانید:

 پنج قانون بازاریابی محتوایی

◄ روانشناسی مخاطب و تولید محتوای جذاب

پارامترهای جذاب بودن محتوا

◊ ابزارها و تاکتیک های بازاریابی محتوایی کدامند؟

همان طور که در بالا ذکر شد، بازاریابی محتوا فقط یک تاکتیک نیست؛ بلکه ترکیبی از تاکتیک هایی است که با هم کار می کنند. در زیر چند نمونه را مرور می کنیم.

بازاریابی محتوایی با کمک اینفوگرافیک (Infographics)

اینفوگرافیک ابزاری برای آموزش و اطلاع رسانی به مخاطبان اصلی خود از طریق تجسم غنی و داستان سرایی است. این یک نمونه عالی از بازاریابی محتوایی است؛ زیرا ترکیبی از وبلاگ نویسی، بازاریابی محتوایی و تاکتیک های رسانه های اجتماعی است. 

در واقع با اینفوگرافیک شما یک پست طولانی را به یک پست چشمگیر و دلنشین تبدیل می کنید که به راحتی قابل اشتراک گذاری است و از حوصله مخاطبان نیز خارج نیست.


بازاریابی محتوایی با BuzzFeed 

این نیز یک تاکتیک بازاریابی محتوایی محسوب می شود. در این تاکتیک محتوای جدیدی تولید نمی شود؛ بلکه برخی از بهترین پست ها در مورد یک موضوع خاص جمع آوری شده و با مخاطبان وبسایت به اشتراک گذاشته می شود. 


این تاکتیک مسلما یکی از بهترین های حال حاضر تولید محتوا است. با کمک BuzzFeed عکس ها و ویدئوهای عمومی، روند رویدادهای خبری یا مباحث فرهنگی محبوب به طور مداوم به اشتراک گذاشته می شوند؛ به طوری که تمامی پست ها قابل کلیک و قابل اشتراک گذاری هستند. بازاریابی محتوایی با ابزار Zaption

در این تاکتیک شما می توانید از آموزش های ویدئویی به عنوان مکمل محتوای متنی استفاده کنید.  این نوع بازایابی محتوایی می تواند به عنوان یک تاکتیک تاثیرگذار مخاطب را ترغیب کند که از محصول و یا خدمات شما به دلیل آموزش های خوب استفاده کند و در واقع به جمع مشتریان شما بپیوندد.


digital marketing

 همچنین در خصوص محتواهای بصری این مقاله به شما کمک خواهد کرد:

◄ شناخت و بررسی انواع محتواهای بصری

انتهای مقاله/
آشنایی با تاکتیک های بازاریابی محتوایی  آخرین تاریخ به روزرسانی: 1399/11/14سپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

درباره آسان پن