تفاوت بین بازاریابی دیجیتال و بازاریابی آنلاین چیست؟

The Difference Between Digital Marketing And Online Marketing
به طور کلی بازاریابی آنلاین و دیجیتال دارای شرایطی هستند که اغلب با تفسیر اشتباه و سوء استفاده مواجه می شوند. دانستن تفاوت این دو می تواند به شما در ایجاد استراتژی بازاریابی کلی کمک کند. همچنین می تواند به شما در تجزیه و تحلیل استراتژی فعلی تان با توجه به اینکه در چه طبقه بندی و کدام نوع از بازاریابی ها قرار می گیرد، کمک کند. 


آیا شما در بازاریابی کسب و کارتان از تلاش های پایدار بلندمدت که به طور پیوسته نتایجی را برایتان به ارمغان می آورد، بهره می برید؟ یا اینکه انواع فعالیت های تبلیغاتی را امتحان می کنید؟ 

◊ بازاریابی دیجیتال

Digital marketing

بازاریابی دیجیتال به استفاده از کانال های دیجیتال، دستگاه ها و سیستم عامل ها (صرف نظر از اینکه آیا آنها آنلاین هستند یا خیر) به منظور ایجاد یا تبلیغ پیام بازاریابی اشاره دارد.
به عبارت دیگر با بازاریابی دیجیتال شما خود را به استفاده از اینترنت محدود نمی کنید و در نتیجه بازاریابی دیجیتال می تواند به عنوان یک واژه "چتر" به کار رود، زیرا شامل بسیاری از تکنیک های بازاریابی است.


به عنوان مثال: شما می خواهید یک کمپین متحرک را اجرا کنید که در آن پیامک ها را به مشتریان خود ارائه کرده و در اصل تبلیغات پیشنهادی کسب و کارتان را عنوان کنید. در چنین حالتی از تکنولوژی برای ایجاد و ارسال پیام استفاده می شود در حالیکه برای دریافت کاربران نیازی به اتصال به اینترنت نیست.  


حدس می زنم شما می توانید بگویید تا زمانی که فن آوری در حال تکامل است، بازاریابی دیجیتال هم خواهد بود. اما می توان گفت که هر چیزی که پایه دیجیتالی دارد می تواند بازاریابی دیجیتال باشد و از حالا به بعد استراتژی های زیادی برای انتخاب وجود دارند:


• بازاریابی ایمیلی

• کتاب الکترونیکی

• بازی ها

• بازاریابی محتوا

• بازاریابی تصویری (ویدئویی)

• بازاریابی موبایل (کمپین های SMS متن)

• تبلیغات تلویزیونی و ... .◊ بازاریابی آنلاین

بازاریابی آنلاین نیز به طور معمول با عناوین بازاریابی اینترنتی و بازاریابی دیجیتالی شناخته می شود.

Online marketing

ویژگی اصلی بازاریابی آنلاین این است که برای انجام وظیفه و کار نیازمند اتصال به اینترنت است؛ بنابراین به عنوان مثال اگر شما یک کمپین PPC برای کسب و کارتان بگذارید، در اصل یک فرم بازاریابی آنلاین را انجام داده اید.

مثال دیگر این است که اگر از طریق پاپ آپ، تبلیغات خود را بر روی صفحات وبسایت برای معرفی خدمات و سرویس ها، انجام دهید جدای از هر نوع فرمتی که استفاده کنید خواه بنر تبلیغاتی باشد و یا متن تبلیغاتی از بازاریابی آنلاین بهره برده اید. همانند بازاریابی دیجیتال، بازاریابی آنلاین نیز با تکنولوژی تکامل یافته است. با این حال، من می توانم استدلال کنم که بازاریابی آنلاین آنچنان سریع است که گاهی اوقات نگه داشتن آن می تواند دشوار باشد. همچنین برای کسانی که در این راستا تازه کارند، به دلیل وجود اصطلاحات و مهارت هایی که نیازمند یادگیری و آموزش آنها هستند در برخی از موارد ممکن است به تلاش های بیشتری برای غلبه بر مشکلات احتمالی نیاز داشته باشند.

برخی از اقدامات بازاریابی آنلاین عبارتند از:

• سایت اینترنتی

جستجوگرها

• PPC

• نمایش تبلیغات

• بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی و... .


◊ بهترین مکان برای سرمایه گذاری پول من کجاست؟

اکثر کسب و کارها همیشه در برخی از انواع بازاریابی های دیجیتالی شرکت خواهند کرد و این عالی است اما کافی نیست. من به شخصه طرفدار استفاده از داده ها هستم تا با کمک آنها بتوانم تصمیمات هوشمندانه ای نه تنها در بازاریابی بیزنس خود بگیرم؛ بلکه موارد تازه ای نیز یاد بگیرم.

Investing money and time

پاسخ مستقیم سوال ابتدای بحث این است که: مکان سرمایه گذاری پول بستگی بسیار زیادی به عوامل متعددی دارد از جمله:

• نوع کسب و کار

• صنعت

• بودجه بازاریابی

• اهداف بازاریابی

• اهداف مخاطبان و ... .


به همین دلیل توصیه می کنم حداقل یک نوع از بازاریابی آنلاین را برای استفاده از اطلاعاتی که توانایی جمع آوری آن را دارید، بکار ببرید و همچنین نتایجی را که از تلاش های خود به دست می آورید، اندازه گیری کنید. با نصب برنامه گوگل آنالیز می توانید این تجزیه و تحلیل را به راحتی انجام دهید.◊ آیا تفاوت بین این دو نوع بازاریابی واقعا مادی و فیزیکی است؟

حقیقت این است که چنین تعریفی صرفا فیزیکی نمی تواند باشد. مهم این است که شما با درک مفاهیم هر یک از بازاریابی ها دست به انتخاب زده و عاقلانه طرح بازاریابی کلی خود را ساخته و اجرا کنید.

یک سوال اساسی این است که کدامیک از انتخاب ها می تواند من صاحب کسب و کار را به نقطه و گام بعدی موفقیت هدایت کند؟

پاسخ تنها یک کلمه است: استراتژی


صرفنظر از نحوه انتخاب نوع بازاریابی، شما باید یک طرح عملی نیز داشته باشید. برای داشتن چنین طرحی باید سوالاتی مانند سوالات زیر را در نظر بگیرید:

▪ چه نوعی از نتایج را می خواهید دریافت کنید؟   

▪ چطور می توانید چنین نتایجی را به دست آورید؟ 

▪ آیا فقط می خواهید در معرض دید مخاطبان باشد؟

▪ آیا می خواهید مخاطبان خود را شناخته و هزینه ای را که سرمایه گذاری کرده اید پیگیری کنید؟ 


پاسخ به سوالاتی نظیر اینها می تواند به شما کمک کند تا در صورت نیاز تنها بر یک نوع از بازاریابی (دیجیتال و یا آنلاین) تمرکز کرده و یا اینکه در یک زمان هر دو نوع را با هم اجرا و مدیریت کنید. انتهای مقاله/
بازاریابی دیجیتال و آنلاین- بهترین مکان برای سرمایه گذاریسپاس از شما برای تایمی که به ما اختصاص دادید. در صورت تمایل می توانید در بخش نیاز به محتوا ثبت نام کرده و تولید محتوای وبسایت تان را به گروه تحریریه ما بسپارید.
آسان پن، مجری تولید محتوای حرفه ای _ www.asanpen.com

Footer Logo

درباره آسان پن

آلبوم آسان پن